Recenze: TrueLife NannyCam H32 a V24 – vaše dítě v bezpečí

8.7

Funkce

8.0/10

Obraz

9.0/10

Výdrž baterie

9.0/10

 

Každý rodič ví, co je to starost o malé dítě. Hlídat, jestli klidně spí, nemá hlad nebo nepotřebuje přebalit, je někdy fuška. Pokud chce mít jistotu, že je jeho ratolest opravdu v pořádku a zároveň mít trochu volnosti v pohybu, ať už po bytě, nebo třeba na zahradě domu, může si pořídit elektronickou chůvičku. A právě dvojici takových chůviček od společnosti TrueLife vám dnes představíme v naší recenzi.

Chůvičky TrueLife NannyCam H32 a TrueLife NannyCam V24 jsou si v mnohém podobné, proto jsme se rozhodli zařadit je do společné recenze a porovnat. Text je tedy věnován oběma zařízením, v případě, že budeme popisovat funkce a vlastnosti jednoho nebo druhého, upozorníme na to v textu.

Rozbalení a první dojem

Balení obou chůviček má totožný obsah. Najdete v něm malinkou kamerku s patrnou vysílací anténkou, přijímač signálu, který je na první pohled u obou modelů rozdílný. Pod plastovým krytem jsou pak dvě nabíječky zakončené, dnes již trochu archaickým, mini USB portem. Poslední věcí, kterou je v krabici možné najít, je jednoduchý návod, který jsme ale vzhledem k intuitivnosti ovládání vůbec nepotřebovali.

Při prvním zapnutí byly obě chůvičky s monitory spárované, běžela každá na jiné frekvenci a netloukly se spolu. Pokud tedy budete mít víc dětí nebo si soused pořídí stejný produkt, nemusíte se bát, že by se jejich signály rušily. Monitor s kamerou je možné spárovat pouze v módu, který se aktivuje stisknutím tlačítka na kameře, a zároveň volbou v menu monitoru. Díky tomu nejsou kamery tolik náchylné k „odposlechu“ signálu.

Nyní k popisu jednotlivých prvků. Začneme kamerou, která je pro oba modely stejná. Tedy na první pohled jsou znatelné drobné vizuální rozdíly ve tvaru těla a kamerka H32 má zapínání, kdežto V24 se zapne automaticky. Tím však veškeré rozdíly končí.

Kamerka je umístěna na podstavci, na jehož spodní straně je protiskluzová úprava a vyhloubení, které umožňuje zavěšení na háček nad stěnu. Samotné uložení je vyřešeno kulovým kloubem, který umožňuje flexibilní rozsah pohledu kamery.

Přední straně kamery dominuje objektiv, za kterým je schován snímač o rozlišení 0,3 megapixelu. To se na první pohled může zdát jako nízké, avšak potřebám malého displeje monitoru plně vyhovuje. Kromě toho je na přední straně kamery detektor světla, mikrofon, notifikační dioda zapnutí a velká infračervená dioda, díky které má kamerka noční vidění do vzdálenosti 5 metrů. Na boku je potom mini USB konektor pro napájení. Kamerka nemá bohužel baterii, takže je neustále nutné mít ji připojenou ke zdroji elektrického proudu, ať už je to zásuvka nebo powebanka. Na druhou stranu to značně odlehčuje konstrukci kamerky, takže díky tomu nehrozí, že by při nešťastném pádu do postýlky mohla ublížit. Na zadní straně je výdech reproduktoru. Anténka, na které je umístěno také teplotní čidlo, z kamery vykukuje na krátkém kabelu.

 

 

Monitor Nannycam V24 má podlouhlý tvar a je podobný mobilnímu telefonu. V horní části má 2,4palcový LCD displej, pod ním 6 ovládacích tlačítek, mikrofon a výdech reproduktoru. Z boku je, podobně jako u kamerky, mini USB nabíjecí přípojka. Vzadu je potom výklopný stojánek. Díky baterii je možné monitor používat plně bezdrátově.

 

 

 

 

Nannycam H32 má větší displej, jeho úhlopříčka je 3,2 palce. Díky tomu je situace na něm daleko přehlednější, a není nutné jej zblízka zkoumat. Jeho základní poloha je na rozdíl od V24 horizontální. Nezapíná se tlačítkem, ale posuvníkem umístěným na boku. Jeho ovládání o něco zjednodušuje čtyřsměrné tlačítko. Tím však rozdíly obou zařízení končí.

 

 

Ovládání a použití v praxi

Jak jsme psali výše, po prvním zapnutí kamery a monitoru se obě zařízení velmi rychle našla a na displeji se objevil obraz z chůvičky. V horní části displeje je, podobně jako u mobilních telefonů, řádek informující o aktuálním stavu zařízení. Zleva doprava je to ukazatel síly signálu, vedle něj aktuální teplota v místnosti s monitorem, veprostřed se potom zobrazují indikátory nařízeného budíku a zapnutého režimu VOX. V pravém rohu je ikonka stavu baterie. V dolní části displeje je potom zobrazený aktuální čas.

Pomocí tlačítek je možné rychle aktivovat některou z funkcí zařízení. Tlačítkem s logem noty je možné pustit z monitoru hudbu pro uspání nebo probuzení dítěte. Tlačítko s mikrofonem aktivuje přenos hlasu a zvuků ze strany monitoru ke kamerce. Díky tomu je možné začít dítě rychle utěšovat, ještě dřív, než k němu fyzicky dojdeme. Přenos zvuku ve směru od kamery k monitoru probíhá automaticky a je možné regulovat jeho hlasitost. Od toho jsou na monitorech šipky nahoru – dolů, respektive doprava – doleva. Monitor H32 má navíc speciální tlačítko pro aktivaci módu VOX. Ten lze u obou zařízení aktivovat v menu.

VOX mód má výhodu, že šetří baterii monitoru. Ten totiž upadne do jakéhosi standby režimu, nepřenáší obraz, pouze přijímá „nouzový“ signál od kamerky. Ta snímá hladinu zvuku, a pokud ji dítě svým pláčem zvýší, kamera vyšle signál a monitor se automaticky zapne. Na zvýšený pohyb kamera bohužel reagovat neumí. V režimu VOX dokázaly oba monitory s občasným probuzením vydržet na jedno nabití více než 24 hodin.

Pro přechod do menu slouží poslední tlačítko označené OK. V něm se nenachází žádné složité nastavování. První položka slouží k nastavení připojení kamery při párování, druhá pro nastavení budíku, třetí skrývá podmenu nastavení času a data, jednotek teploty, frekvence zářivek (aby nepříjemně neblikaly z monitoru do očí) a jasu displeje. Kromě nastavení jazyka a informací o zařízení má hlavní menu už jen položku režimu VOX. Ten lze zapnout nebo vypnout a nastavit jeho citlivost.

Obě kamerky jsme důkladně vyzkoušeli a výsledek jejich testů byl totožný. Díky poměrně silnému vysílači neměly kamerky problém s příjmem signálu po celém bytě a skvěle byl pokrytý i prostor před domem. Garantovaný dosah 300 m jsme nezkoušeli, ale 150 m zvládne kamera na volném prostranství bez problémů. NannyCam je díky tomu možné použít i na chatě nebo v létě na zahradě.

V případě, že se z nějakého důvodu ocitnete mimo dosah elektrické přípojky, není problém prostřednictvím standardního MiniUSB –USB kabelu zapojeného do powerbanky kamerku napájet. Dá se tedy použít například venku s kočárkem.

Se světlem nemá ani jedna z kamerek žádný problém. Obraz je jasný, dobře zřetelný a pro náhledový monitor plně dostačuje. V případě nedostatku světla kamerka zapne infračervenou diodu, která dítě neruší při spánku, avšak zařízení díky ní vidí i v absolutní tmě. Ani jeden z monitorů nemá vnitřní uživatelskou paměť nebo možnost záznamu a funguje pouze on-line. To však ničemu nevadí.

Závěr

Chůvičky TrueLife NannyCam H32 a V24 se nám v našich testech osvědčily na výbornou. Jedná se o zařízení s jednoduchým intuitivním ovládáním, které má přesně tolik funkcí, kolik je třeba. Při jeho instalaci nebo použití nemusí uživatel nic složitě řešit. Díky dobrým vysílačkám na kamerách mají chůvičky velmi dobrý dosah. Pohodlí vašeho dítěte díky tomu můžete mít pod kontrolou třeba i na chatě. Pokud chcete mít skutečně dobrý přehled o tom, jak se vaše dítě má, doporučíme model TrueLife NannyCam H32 s větším displejem. Investice do něj se rozhodně vyplatí.

Pohyb v prostředí menu je trochu neohrabaný, ale s trochou cviku jej lze zvládnout. Pokud budete chtít vzít kameru mimo dosah elektrického proudu, musíte si s sebou vzít powerbanku a mini USB kabel. To jsou však jen dvě drobné nevýhody, které jsme na jinak bezchybně fungujícím zařízení objevily.

Pozitivní je, že se jedná o nejlevnější zařízení svého druhu na trhu. Levnější model s menším displejem NannyCam V24 je možné sehnat za 1950 Kč. Model s větší úhlopříčkou monitoru NannyCam H32 potom za 2450 Kč. Cena konkurenčních výrobků, které umí přenášet video, je přitom až na několik výjimek o 1000 Kč vyšší.

 

 

 

Fotogalerie: