Foto: se svolením Xiaomi

Recenze: Xiaomi 12T Pro – Levnější konkurent pro vlajku

8.1

Design a zpracování

7.0/10

Výkon a kvalita displeje

9.0/10

Fotoaparát a zvuk

9.0/10

Baterie

7.5/10

Plusy

  • Kvalita hardwaru
  • Kvalitní displej
  • Vysokorychlostní nabíjení
  • Excelentní zvuk

Mínusy

  • Absence bezdrátového nabíjení
  • Zhoršení v oblasti zpracování
  • Nedostatky vedlejších fotoaparátů

Loni vydané Xiaomi 11T Pro se možná stalo jednou z nejvýhodnějších koupí v rámci mobilních telefonů. A to z toho důvodu, že telefon nabízel řadu vlajkových specifikací za nižší cenu. Letošní model si jistě klade stejné či dokonce vyšší cíle. Xiaomi 12T Pro láká zájemce na Snapdragon 8+ Gen 1, 120Hz AMOLED displej, vysokorychlostní nabíjení s výkonem 120 wattů a 200MPx fotoaparát. Právě schopnosti fotoaparátu jsou pravděpodobně hlavním lákadlem, na které se výrobce snaží upoutat potencionální zákazníky.  Zařízení momentálně seženete již od 15 490 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete níže pod tlačítkem). Samozřejmě někde se z prémiových funkcí škrtat muselo, jinak by si Xiaomi nemohlo dovolit nasadit takovou cenu. Zda si nový smartphone povede stejně dobře jako jeho předchůdce, se již dozvíte v dnešní recenzi. 

 

Design a zpracování 

V rámci zakoupení obdržíte kromě samotného zařízení i průhledný obal, kabel USB-A/USB-C, 120W adaptér a samozřejmě i nějaké ty manuály. Na českém trhu si lze vybrat mezi černou a modrou barevnou variantou. Rozměry zařízení činí 161,7 × 73,5 × 8,4 mm a váží 205 g. I přes vyšší hmotnost se drží i ovládá velmi dobře.

Na zpracování je znát, že se jedná o odlehčenou verzi telefonu Xiaomi 12 Pro, i tak jsme ale byli vcelku mile překvapeni. Zařízení se nikterak neprohýbá a nepůsobí lacině. Bohužel se zde vyskytují kompletně plastové rámečky, takže prémiový dojem zase nečekejte. Na druhou stranu se alespoň dočkáme skleněných zad, které skvěle odolávají nehezkým otiskům. Průmyslový vzhled fotomodulu nás příliš nenadchl, spíše naopak, v případě designu je rozhodně na čem ještě pracovat. Ani odolnost nepotěší, zařízení dostalo pouze certifikaci IP53, což tedy znamená, že není voděodolné, ale pár kapek by zvládnout mělo. Plus dostává haptická odezva, již lze zařadit mezi jednu z nejlepších.

Displej a výdrž baterie

Xiaomi 12T Pro disponuje 6,67palcovým AMOLED displejem s rozlišením 1 220 x 2 712, což je něco mezi FHD+ a QHD+. Nabídne tak příjemný ostrý obraz i bez většího tlaku na výdrž baterie. Panel je schopný vykreslit až 67 miliard barev, ale jde spíše o marketingový tah, jelikož lidské oko takové spektrum již nerozpozná. Může se též pochlubit 120Hz obnovovací frekvencí, maximálním jasem dostatečným i na přímém slunci či skvěle fungující automatickou jasovou regulací. Panel chrání sklíčko Gorilla Glass 5 a potěší i vizuálně pěkné tenké rámečky. Nechybí ani Dolby Vision. Čtečka otisků prstů funguje naprosto spolehlivě.

Telefon obsahuje baterii o kapacitě 5 000 mAh, což je o 400 mAh více než v případě Xiaomi 12. V praxi se můžete těšit zhruba na denní výdrž i v případě náročnějšího využití. Jasně, není to ta nejlepší výdrž na trhu, ale většině lidem postačí. A to zejména díky podpoře vysokorychlostního 120W nabíjení, s kterým se z nuly na sto procent dostanete za necelou půl hodinku. Bonus je, že balení nabíječku již obsahuje, tudíž nemusíte nic dokupovat. Akorát počítejte s tím, že tou samou nabíječkou nelze nabít jiné zařízení s tímto výkonem. Zamrzí i absence bezdrátového nabíjení, které se zde nevyskytuje na úkor vyšší kapacity baterie.

Výkon a software

Jestliže smartphone v něčem vyniká, je to jistě výkon. Pohání jej nejnovější procesor Snapdragon 8+ Gen1, a to v doprovodu 8GB RAM nebo 12GB RAM. Externí úložiště v obou případech činí 256 GB. Telefon výkonnostně vynikal i v benchmarkových skórech, kde předčil například Xiaomi 12 Pro. Zařízení tak v klidu zvládne i náročnější operace a hry, což jistě potěší gamery. Navíc se nemusíte obávat, že by se telefon při těžších úkonech nepříjemně přehříval.

Xiaomi 12T Pro po zakoupení běží na MIUI 13. A to v rámci Androidu 12, což je trochu škoda, jelikož jsou přislíbené pouze tři roky aktualizací OS. Co se týče bezpečnostních aktualizací, ty jsou garantovány po dobu čtyř let. Na prostředí MIUI si musíte chvíli zvykat, pakliže jste se s ním dosud neseznámili. Snaží se v určitých věcech přiblížit iOS od Apple, ale dělá to lehce neohrabaným přístupem. Systém však naopak musíme pochválit za svižnost a vysokou míru uživatelského přizpůsobení.

https://img.beryko.cz/data/xiaomi/Xiaomi%2012T%20Pro/12T-pro-procesor.png
Foto: se svolením Xiaomi

Fotoaparát a zvuk

Rozložení fotografických sil u zdejší fotosestavy se může zdát lehce úsměvné. Na jedné straně máte hlavní 200Mpx snímač Samsung HP1 se clonou f/1.7, fázovým automatickým ostřením i OIS. Na druhé straně je zde 8Mpx ultraširokoúhlý objektiv bez automatického ostření, 2Mpx makro a žádný teleobjektiv. Začneme tentokrát od toho nejhoršího, a tím je makro, u kterého by vlastně ani nevadilo, kdyby ho výrobce zcela vynechal. Nic moc s ním nepořídíte a nachází zde asi jen z toho důvodu, aby celá fotosestava působila bohatší. Z 8Mpx snímače máme trochu smíšené pocity. Přestože se s ním na rozdíl od makra dají zachytit již použitelné snímky, v porovnání s hlavním snímačem výrazně strádají na detailech, což jsme však i trochu očekávali. Nesmíme vynechat ani 20Mpx selfie kamerku, která vás nezklame. Doporučujeme si však v nastavení vypnout „zkrášlující“ režim, který působí opravdu nepřirozeně. Je škoda, že kamerka zvládne video pouze v Full HD s 60 FPS. Zadní kamera proti tomu zvládne až 8K s 24 FPS. Teď tedy k hlavnímu snímači. Můžete se těšit na poměrně detailní, velmi saturované snímky, které již jsou ucházející, stále však trochu zaostávají za nejlepšími konkurenty od Apple či Samsungu. Mimo to Xiaomi umí skládat 16 pixelů do jednoho a vytváří tak 12,5Mpx fotografie, které výrazně šetří paměť telefonu. Samozřejmě lze fotit i v nativním 200Mpx rozlišení, což však v praxi příliš nevyužijete. Noční režim funguje vcelku dobře, počítejte však s výrazným poklesem na detailnosti, zejména v okrajích obrazu.

Telefon disponuje dvěma hlasitými reproduktory od firmy Harman Kardon, které v této cenovce podají opravdu čistý, dostatečně hlasitý a pestrý zvuk, nemáme tedy co vytknout. Nechybí zde ani technologie Dolby Atmos, již si určitě doporučujeme zapnout, jelikož rozdíl ve výstupu znát je.   

 

Závěr

I tentokrát nás letošní model Xiaomi 12T Pro přesvědčil o svých kvalitách. V klíčových oblastech vyniká, a i díky nim si přes své nedostatky přiláká spoustu zákazníků. Za excelentní výkon, špičkový displej, 200Mpx fotoaparát a vysokorychlostní nabíjení si dnes musíme pár tisíc zaplatit, Xiaomi však přichází s přívětivější cenou nežli jeho vlajkoví konkurenti. Pořád je co zlepšovat v případě baterie, ale zejména pak u zpracování, kde silně postrádáme voděodolnost a kovové rámečky. Ne všem bude také vyhovovat prostředí MIUI, to však již musíte zvážit sami, jelikož jde o osobní preferenci. Na závěr však můžeme s jistotou tvrdit, že 12T Pro ve své třídě vyniká, jeho koupi tedy příznivcům značky Xiaomi vřele doporučujeme.