Recenze: Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE – Střední třída ve svěžím, tenkém balení

Výkonné telefony se obvykle snaží zaujmout luxusním vzhledem a drahými materiály. Občas se ale najdou výjimky, které jdou civilnější cestou, a i když možná vypadají na první pohled civilněji, výkon jim rozhodně nechybí. A přesně to je Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE, menší bratr vlajkové lodi společnosti Xiaomi, který ale rozhodně má co nabídnout.

Obsah balení, první dojem a ergonomie – nejlehčí telefon svého druhu na trhu

Samotný telefon přišel do naší redakce v nenápadné bílé krabičce, která kromě samotného telefonu obsahovala také nabíječku s dostatečným výkonem pro rychlé nabíjení a USB-C kabel. Nechybělo ani základní silikonové pouzdro, které jsme ale nepoužívali. Hned si řekneme proč.

Samotný telefon totiž nabízí velmi zajímavé rozměry, především tedy tloušťku necelých 7 milimetrů. V ruce působí i díky nízké váze trochu nezvykle. Jedná se o jeden z nejlehčích telefonů této velikosti na trhu. Během prvních hodin používání jsme měli pocit, že si hrajeme s dětskou hračkou, maketou nebo že telefon nemá baterii. Nic z toho ale není pravda, telefon funguje skvěle jen je nezvykle lehký.

Telefon působí velmi subtilně, avšak jeho držení je díky zaoblení jisté a vyvážení ideální. Vypínací tlačítko je umístěné v ideální pozici pro palec. To je důležité zejména proto, že čtečka otisků prstů není ukryta v displeji nebo na zadní straně telefonu, ale právě ve vypínacím tlačítku. Více o ní později.

Pochválit tvůrce musíme za ergonomii a použité materiály. Telefon nemá nijak zaoblená záda a působí jako obdélník. Jediným zaobleným místem tak je kovový rámeček, kterým je telefon vyztužený. Díky němu se drží velmi pohodlně a jistě. Pochválit musíme také záda, která jsou z matného plastu (v našem případě v bílé barvě). Povrch telefonu je díky tomu odolný proti otiskům prstů, a i když je plastový, nepůsobí vůbec lacině. Spíše odlehčeně a vzdušně.

Fotoaparát na zadní straně je umístěn ve čtvercovém panelu s výrazně označeným hlavním fotoaparátem. Tímto prvkem se telefon jasně odkazuje na svůj původ v řadě Xiaomi 11. Modul fotoaparátu z těla telefonu částečně vyčnívá a pro jeho ochranu při případném pádu je dobré používat ochranný obal.

Hardwarová výbava a systém – nový procesor, skvělý displej a plynulé animace

Svou cenovkou spadá Xiaomi 11 Mini NE do vyšší střední třídy a tomu odpovídá i jeho vybavení. Dobrou zprávou je, že vývojáři Xiaomi dobře zvažovali, kde ušetřit, a kde naopak nabídnout exkluzivnější řešení.

Pro mnoho uživatelů je u telefonu nejdůležitější displej a ten má Xiaomi 11 Lite na svou cenovou hladinu velmi kvalitní. Tvoří jej 6,55 palcový AMOLED panel s 90 HZ obnovovací frekvencí. Technologie displeje slibuje velmi dobré podání barev, plynulé animace a široké pozorovací úhly. Nechybí ani oblíbená funkce Always On Display. Displej je vybaven ochrannou vrstvou Gorilla Glass 6.

S obrazem a vizuálním dojmem, který telefon zanechává, souvisí přímo jeho systém. Stejně jako ostatní letošní modely společnosti Xiaomi střední a high-end třídy sází i Mi 11 Lite na Android propojený s nadstavbou MIUI 12. Systém funguje svižně a plynulost systému podtrhává 90Hz displej. V některých částech menu jsme se museli chvíli orientovat, ale po chvíli jsme si na systém bez problémů zvykli.

Stejně jako obraz musíme pochválit i zvuk telefonu. O ten se stará dvojice reproduktorů, což napovídá, že zvuk bude stereo. Navíc zní velmi dobře, a to i při nejvyšší hlasitosti. Fanoušci hlasitého poslechu hudby budou mít z tohoto aspektu jistě velkou radost.

Od prvních okamžiků nás zaujala písmenka NE v názvu telefonu. Jedná se totiž o upravenou verzi Xiaomi Mi 11 Lite, který vyšel na jaře. A hlavní posun je právě v hardwarové výbavě, konkrétně tedy v užitém čipu. Tím je nově Snapdragon 778osmy jádry. Jedná se o nový model čipu, který poskytuje dostatek výkonu, a to jak po výpočetní, tak grafické stránce a telefon si díky 6GB RAM poradí i s náročnou hrou. Samozřejmostí je také podpora standardu Wi-Fi 6 nebo připojení k 5G síti.

Jak jsme psali výše, čtečka otisků prstů u tohoto telefonu je ukryta v zapínacím tlačítku. Ačkoliv ji mnoho podobných modelů od konkurence má v displeji, Mi 11 Lite se svým řešením chybu rozhodně nedělá. Čtečka je velmi přesná a bleskurychlá, telefon se odemkne takřka během zlomku vteřiny. Určitou nevýhodou může být maximálně to, že telefon lze těžko odemknout, pokud leží na stole, ale to je opravdu kosmetická vada na kráse.

Baterie zůstala stejná jako u původní verze telefonu Mi 11 Lite. 4250 mAh v kombinaci s úsporným procesorem stačí na den náročné práce, při troše šetření pak telefon vydrží bez problémů dva dny. Nabíjení pomocí USB-C trvá méně než hodinu.

 

Fotoaparát

Pohled na zadní stranu telefonu napoví, že se můžeme těšit na celkem trojici fotoaparátů. Hlavní z nich nabídne rozlišení 64 megapixelů, záda mu jistí 8megapixelový širokoúhlý fotoaparát a 5megapixelový fotoaparát pro práci s makro snímky.

Dobrou zprávou je, že všechny jmenované fotoaparáty jsou v rámci své třídy velmi dobré a ani jeden z nich není do počtu. Hlavní fotoaparát zvládá dobré podání barev, nepřepaluje HDR a fotí velmi dobře za denního světla i při horších světelných podmínkách. Pokročilejší technologie, jako je například optická stabilizace obrazu, bohužel chybí, zde je znát, že se nejedná o top telefon. Širokoúhlý fotoaparát má znatelně nižší optickou kvalitu, avšak na focení krajiny za denního světla bohatě stačí a ostudu neudělá.

Video zvládá telefon natáčet ve 4K při 30 snímcích za vteřinu. Pro profesionální kameramany telefon není, ale svým videem je dostačující pro většinu každodenních situací.

Závěr

Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE je velmi zajímavým telefonem střední třídy. Za cenu 8 490 korun nabízí velmi zajímavou kombinaci povedeného displeje, dostatku výkonu a především trochu netradičního odlehčeného designu. Čtečka otisků prstů není ukrytá pod displejem, ale v zapínacím tlačítku, na její fungování jsme si ale velmi rychle zvykli, takže i tento prvek musíme pochválit.

Telefonu by slušela vyšší odolnost proti vodě a také některé funkce spjaté s fotoaparátem. Také nabíjení by mohlo být rychlejší. To jsou však spíše drobnější výtky, a pokud hledáte telefon ve střední třídě, Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE byste jistě neměli minout.