Foto: se svolením Xiaomi

Recenze: Xiaomi Smart Band 7 Pro – Vylepšená verze populárního náramku, vyplatí se?

7.5

Design a zpracování

6.5/10

Funkce

7.5/10

Výdrž baterie a cena

8.5/10

Plusy

  • Vestavěná GPS
  • Sportovní režimy
  • Dobrá ergonomie
  • Slušný displej

Mínusy

  • Absence NFC
  • Nelze odpovídat na notifikace

Naposledy jsme testovali fitness náramek Huawei Band 7. Dnes se podíváme na konkurenční značku Xiaomi, která loni představila tracker Xiaomi Smart Band 7 včetně vylepšené verze Pro. Ta proti klasické variantě navíc disponuje integrovanou GPS a větším AMOLED displejem. Fitness náramek, který svým designem připomíná spíše chytré hodinky, na českých e-shopech momentálně zakoupíte již od 1788 Kč (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete níže pod tlačítkem). Tracker Smart Band 7 se řadí mezi cenově dostupnější možnosti na trhu. I z toho důvodu je na místě otázka, zda udrží krok s čím dál tím silnější konkurencí. O tom a více se dozvíte v dnešní recenzi.

Obsah balení, design a zpracování

Smart band 7 Pro vám dorazí v černé krabičce spolu s uživatelskou příručkou a nabíjecím kabelem. Celé zařízení tvoří velké tělo a vyměnitelný řemínek, který je vyroben z polyuretanu s matnou úpravou a plastovou přezkou. Na ruce sedí dobře, nedrhne a kůže se pod ním nepotí. Rozměry činí 44,7 x 28,8 x 11 mm a váha 20,5 gramů, což je o malý kousek více než v případě Smart Band 7, který disponuje rozměry 46,5 x 20,7 x 12,25 mm a váží 13,5 gramů. Navzdory větší hmotnosti se tracker nosí pohodlně a skoro nepoznáte, že ho na zápěstí máte. Design náramku připomíná spíše chytré hodinky než fitness tracker a vypadá sofistikovaněji. Displej se navíc lépe čte díky jeho obdélníkovému tvaru. Náramek si zakoupíte v černé nebo bílé variantě, obě provedení dle našeho názoru vypadají dobře. Zavírací mechanismus obsahuje špendlík, který se dobře zavírá, a i pevně drží. Co se týče odolnosti, zařízení je voděodolné do 50 metrů.

Displej a výdrž baterie

Velikost displeje Xiaomi Smart Band 7 Pro se proti předchozí verzi zvětšila jen o 0,02 palce.  I tak malý rozdíl přinesl výrazné zlepšení v distribuci informací a čitelnosti zobrazených dat. Můžete se těšit na AMOLED displej s rozlišením 280 x 456 pixelů, jemností 326 pixelů a svítivostí až 500 nitů. Tyto parametry nejsou výrazně odlišné od předchozí verze s 1,62palcovým displejem a rozlišením 192 x 490 pixelů. Obrazovka je zcela dostačující pro běžné použití a paleta barev je dostatečně široká. Chvályhodná je také automatická regulace podsvícení, funkce probuzení při zvednutí a volitelný Always-On režim, který lze nastavit od rána do večera, nebo si zvolit inteligentní mód, který režim deaktivuje, když zrovna spíte.

Kapacita baterie se zvětšila z původních 180 mAh na 235 mAh, nicméně výdrž baterie se naopak zkrátila z 14 dnů na 12 dnů (dle oficiálních údajů od výrobce, které však berte s velkou rezervou). Při velmi intenzivním používání se baterie může vybít dokonce během dvou až tří dnů. Při minimálním používání lze dosáhnout šesti až sedmi denní výdrže. Fitness tracker se nabíjí pomocí krátkého magnetického kabelu s proprietárním konektorem a USB-A konektorem na druhém konci. Je škoda, že kabel není delší, manipuluje se s ním totiž celkem těžko. Plné nabití náramku trvá pouze hodinu, bezdrátové nabíjení není podporováno.

Zdravotní a sportovní využití

Co můžete od Smart Band 7 Pro čekat z hlediska zdravotního a sportovního využití? Mezi nejdůležitější funkce patří monitoring srdečního tepu a okysličení krve, a to v rámci celého dne s přesností srovnatelnou s chytrými hodinkami od Apple/Samsung. Díky integrované GPS můžete zaznamenávat například běžeckou trasu i za předpokladu, že si necháte váš smartphone doma. Nechybí ani údaje o spálených kalorií a nachozených krocích, monitoring spánku (včetně spánkových cyklů), měření stresu a možnost sledování menstruačního cyklu u žen. Jediná funkce, kterou tracker postrádá, je měření EKG. Statistiky najdete v aplikaci Xiaomi Mi Fitness, přes kterou si náramek snadno spárujete s vaším smartphonem. Aplikace je schopná ukládat až měsíční záznamy o zdraví a cvičení. Tyto záznamy můžete snadno exportovat a sdílet s přáteli, nebo je využít k sledování vašeho pokroku.

Band 7 Pro disponuje 120 sportovními režimy. Mezi ně patří tanec, bojové sporty, míčové hry, vodní sporty, zimní sporty a volnočasové aktivity. Zařízení dokáže automaticky detekovat základní aktivity, jako je běh, chůze, jízda na kole a plavání, ale detekce není stoprocentně spolehlivá, proto je lepší si aktivitu spustit ručně. Je škoda, že zařízení nenabízí doporučení ohledně tréninkové doby a odpočinku.

Konektivita a další využití

Band 7 Pro disponuje dvoupásmovým GNSS senzorem, který podporuje GPS, QZSS, BeiDou, Galileo a GLONASS, a umožňuje tak sledovat polohu i bez spárovaného telefonu. Neobsahuje však NFC pro platby a tranzitní karty, a nelze s ním ani telefonovat. Vestavěný mikrofon lze použít pouze pro komunikaci s asistentem Alexa. Notifikace můžete pouze zobrazit, nikoli na ně však reagovat. K dispozici jsou i další funkce, jako je například buzení pomocí vibrací, minutka, stopky, kalendář, hledání telefonu, ovládání přehrávače hudby v mobilu, baterka a vzdálená spoušť fotoaparátu.

Závěr

Celkově lze říci, že Xiaomi Smart Band 7 Pro nabízí dobrý poměr cena/výkon a je vhodnou volbou pro ty, kteří hledají cenově dostupný fitness tracker s pokročilými funkcemi, jako je vestavěná podpora GPS a řada chytrých funkcí. Srovnatelné produkty v této cenové kategorii spoléhají na připojenou GPS a nemají tak širokou škálu funkcí jako Smart Band 7 Pro. Pakliže však hledáte plnohodnotné chytré hodinky, bude třeba hledat jinde. Zařízení přeci jen má svá omezení, ať už hovoříme například o absenci NFC čipu pro platby či nemožnost odpovídat na notifikace atd. Celkově vzato se dá říct, že je Smart Band 7 Pro vhodný pro sportovce, kteří vyžadují především možnost zejména sledování aktivit a základní zdravotní funkce, zároveň však chtějí mít i přístup k několika užitečným funkcím, aniž by byli nuceni mít telefon vždy po ruce.