Foto: se svolením Xiaomi

Recenze: Xiaomi Watch S1 – Obstojí v prémiové třídě?

8.2

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a prsotředí

7.0/10

Výdrž baterie

9.0/10

Plusy

  • Výdrž baterie
  • Safírové sklo
  • Design a zpracování
  • Bezdrátové nabíjení
  • Cena

Mínusy

  • Systémové nedostatky
  • Placení jen u malého počtu bank
  • Chybí otočná luneta/korunka
  • V ČR zatím není dostupný hlasový asistent Alexa
  • Nelze odpovídat na notifikace

Patříte mezi věrné uživatele cenově dostupných fitness náramků Mi Band? Xiaomi umí mimo náramky i chytré hodinky, a to v relativně dostupné cenové kategorii. Dnes se podíváme na kloub novým Xiaomi Watch S1, jež seženete již od 4671 Kč (aktuální nejvýhodnější ceny najdete pod tlačítkem níže). Proti loňským Xiaomi Mi Watch směřují blíže k prémiové třídě, kam spadají například smart watches od Apple a od Samsung. Výrobce se snaží zaujmout prostřednictvím lákadel jako je elegantní design, slušná výdrž, sportovní využití a další. Obstojí zařízení mezi širokou konkurencí? Na to se pokusíme odpovědět v této recenzi.

Design a zpracování

Skvělé je, že součástí balení není jeden ale rovnou dva pásky, tudíž jste plně vybaveni do práce i na sport a nemusíte nic dokupovat. Kožený řemínek v krabičce najdete již nasazený na samotném zařízení, dle potřeb si jej pak můžete vyměnit za pohodlnější pryžový. Dále obdržíte nabíjecí Qi dok s USB-C/USB-A zakončením a základní manuály.

V ČR si zakoupíte základní černé (s koženým a silikonovým černým páskem) nebo stříbrné provedení (s hnědým koženým páskem a stříbrným silikonovým řemínkem). V případě, že by se vám ani jeden přiložený pásek nelíbil, můžete si zakoupit jakýkoliv jiný s 22 mm úchytem.

I ve formálním prostředí se Watch S1 zalíbí. Hodinky se totiž mohou pochlubit svým elegantním designem, s koženým páskem a vhodným ciferníkem dokonce připomínají klasické kruhové analogové hodinky. Zpracování působí celkově prémiovým dojmem, ačkoli plastová spodní strana pouzdra tento dojem lehce kazí. Po pravé straně se pak nacházejí dvě ovládací tlačítka, bohužel však neplní roli otočné lunety/korunky. Konstrukce je zhotovena z nerezové oceli, pásky nepostrádají kvalitu a nechybí ani certifikace 5 ATM. Výrobce se tak chlubí svými dosud nejodolnějšími chytrými hodinkami.

Hodinky disponují 1,43“ AMOLED displejem s rozlišením 466 x 466 pixelů a jemností s 326 PPI. Panel je schovaný pod safírovým sklíčkem, velmi odolném proti poškrábání. S jasem byste neměli mít problémy ani na přímém slunci. Mimo jiné zde funguje režim Always-On a automatická regulace jasu. Chválíme také nabídku více než 200 ciferníků, které lze na hodinkách zobrazit.

Výkon a prostředí

Zařízení využívá systém MIUI Watch ve verzi 1.0. A jak vypadá? Za nás vcelku povedeně, ale je nám jasné, že se zde názory budou mísit. Pokud jste zvyklí například na design prostředí watchOS, tak dost možná budete zklamáni. Systémová odezva však nelení a widgetům také není co vytknout (navíc si je sami v mobilní aplikaci můžete dle libosti přenastavit). Do zařízení si lze doinstalovat tři aplikace, ale pouze v případě, že se jedná o Android. Pokud jste majitelem IPhonu tak vás to příliš mrzet nebude, jelikož aplikace nejsou kdovíjak užitečné.  Aplikace pro iOS neumožňuje ani odemknout telefon prostřednictvím hodinek.

V ČR zatím chybí podpora hlasového asistenta Alexa, což naštěstí změnou nastavení regionu můžete změnit. Za další nedostatek považujeme nemožnost odpověď na zprávy, notifikace se vám jen zobrazí, a ne vždy zcela přesně (některé emoji hodinky neumí zobrazit). Své rezervy má i velmi drsná haptická odezva. Aplikaci Mi Fitness není co vytknout. Snadno se v ní zorientují i ti, kteří neovládají angličtinu, jelikož je stejně jako systémové prostředí zcela v českém jazyce. Musíme ale vytknout fakt, že některé možnosti lze uskutečnit pouze přes hodinky a některé pouze skrz aplikaci.

Konektivita a možnosti využití

Pro spárování je nutné vlastnit mobilní telefon se systémem Android 6.0, iOS 10.0 nebo novější verzí. Z hlediska konektivity je k dispozici 2,4 GHz WiFi (lze využít jen pro Alexu), Bluetooth 5.2 a polohové systémy GPS, GLONASS, GALILEO, BDS a QZSS. Nepřijdete ani o podporu bezkontaktních plateb prostřednictvím služby Mi Pay. Pozor, zde je háček, lze tak učinit pouze s vybranými bankami a kartami od Mastercard (aktuálně ČSOB, Curve, mBank).

Z funkcí samozřejmě nechybí ty základní jako budík, stopky, časovač, baterka, vyhledání telefonu, počasí, dále i ovládání fotoaparátu a přehrávání hudby na telefonu (do hodinek si hudbu bohužel z kapacitních důvodů nelze uložit). Dále neschází již zmiňované notifikace na a zprávy aplikací, SMS a volání. Na hovory lze díky možnosti Bluetooth volání odpovědět přímo přes hodinky.

Xiaomi potěší sportovně založené jedince, jelikož nabízí až 117 sportovních režimů, včetně těch profesionálních. Kromě toho je můžete díky vodotěsnosti 5 ATM nosit i při plavání, nikoli však při potápění. Samozřejmě nechybí základ jako je krokoměr, výpočet spálených kalorií a nachozená vzdálenost. Ze zdravotních funkcí zařízení nabízí sledování spánku a ženského cyklu, měření okysličení krve, celodenní monitorování tepu a míru stresu. Bohužel schází ukazatelé, jimiž disponovaly loňské Mi Watch (například hodnota PAI a energie uživatele). Monitoring spánku chválíme za přesnější data v porovnání s Mi Watch. V rámci sledování zaznamenává délku, jednotlivé fáze, srdeční tep, a okysličení krve. Hodinky lze také propojit s aplikací Strava, která skvěle spolupracuje s Mi Fitness.

Výdrž Baterie

Jak jste se již mohli dozvědět v úvodu, Xiaomi se chlubí výdrží. A má proč. Disponuje baterií o kapacitě 470 mAh a podle oficiálních údajů slibuje okolo 12 dní při běžném užívání a až 24 dní v případě úsporného režimu. U běžné výdrže bychom byli lehce obezřetní a tipovali bychom spíše okolo 8 dní. Ale i tak se jedná o skvělou výdrž, alespoň v porovnání s konkurencí, kde nabíjíte v průměr obden či ob dva. Hodinky lze dobít na 100 % přibližně za hodinu pomocí magnetické nabíječky, jež je součástí balení. Nechybí ani podpora Qi technologie, lze tedy použít skoro jakoukoli bezdrátovou nabíječku nebo lze využít reverzního nabíjení.

Závěr

Jaká tedy existuje šance, že se hodinky zvládnou na trhu prosadit? V oblasti výdrže a zpracování jistě zabodovaly. Stále ale mají své nedostatky, na kterých musí výrobce zapracovat. Systému by neuškodilo menší doladění a vhod by přišly i širší možnosti zdravotních funkcí. Bezkontaktní placení je sice skvělé, zatím je však bohužel omezené jen pro zákazníky vybraných bank. I tak ale musíme Xiaomi Watch S1 pochválit, přestože je konkurence nemalá, věříme, že si i vzhledem k celkem nízké ceně hodinkou najdou své fanoušky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.