Reddit odstranil několik extremistických fór

Platforma Reddit uzavřela několik extremistických fór projevujících náklonnost k nacismu, protože porušovala nově zavedení pravidla sítě. V nich se píše, že uživatelé nesmějí posílat příspěvky, jež oslavují násilí, navádějí k němu nebo volají po násilí na jednotlivci či skupině lidí. Fóra vyzývající k násilí na zvířatech budou také stažena.

Reddit prošel v poslední době výraznou změnou, pokud jde o toleranci příspěvků s nenávistným nábojem. Platforma byla ještě nedávno kritizovaná za to, že umožňuje extremistům na svých stránkách šířit nenávist a násilí. V reakci na to představila nová pravidla, která podobné projevy zakazují. V pravidlech používání platformy se dodává, že násilný obsah je možné zveřejňovat tehdy, pokud plní např. vzdělávací nebo umělecký účel a že kontext při zveřejňování těchto materiálů by měl být od začátku jasný.

Zásady používání aktualizoval Reddit již v roce 2015, aby odradil uživatele od obtěžování a pronásledování různých skupin jedinců, a brzy nato došlo ke stažení fóra s názvem r/fatpeoplehate. Podle profesora právní vědy Erica Heinzeho zavádí Reddit nová opatření proto, aby se více přiblížil mainstreamovým sociálním médiím. Souvisí to podle jeho názoru s růstem platformy. Když společnosti rostou, „začínají se starat o dodržování sociálních norem, starají se více o PR i navzdory svým nonkonformním kořenům“.

Heinze upozorňuje, že vyhnat extremisty ze sociálních sítí není tak snadné, jak to může vypadat. Podle něj si mohou najít společnou kódovanou řeč, které rozumějí jen oni sami a nikdo jiný. Touto řečí nemusejí ani vyzývat k násilí, jen si potvrzovat svou identitu.

Gharath Ghanesh z Oxfordského internetového institutu se naopak domnívá, že zákazy mohou tyto lidi od extremistických projevů odradit. Podle něj existují nepublikované výzkumy, které dokazují, že „banování“ fór na Redditu vede k celkově k nižšímu výskytu nenávistných projevů. „V tomto smyslu se jedná o efektivní opatření,“ cituje akademika web bbc.com.

 

Zdroj: bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.