Ředitel Applu Tim Cook volá po vyšší bezpečnosti uživatelských dat

Skandál kolem zneužití uživatelských dat společností Cambridge Analytica je veřejnosti známý více než týden, za dobu nabobtnal do obrovských rozměrů a v jistém slova smyslu přerostl sám sebe. Otevřel totiž celospolečenskou diskuzi po celém světě, jejímž tématem je ochrana uživatelských dat. Hovoří se mimo jiné o tom, že celá dosud známá kauza je jen špička ledovce a Cambridge Analytica nebyla zdaleka jediná poradenská společnost, která data zneužívala.

K situaci se vyjádřil i generální ředitel společnosti Apple Tim Cook. V rozhovoru pro Čínské rozvojové fórum v Pekingu řekl, že by měla vzniknout mezinárodně platná regulace manipulace s uživatelskými daty, jejíž porušení by bylo právně postižitelné. „Možnost, že by někdo věděl, jaké stránky navštěvujete, koho máte mezi přáteli, nebo co se vám líbí nebo nelíbí, by neměla vůbec existovat.“

Cook neupřesnil, jak by podle něj měla nová legislativa vypadat, ale řek, že by se měli zákonodárci zasadit o debatu o její podobě a následné prosazení. Tomu se nebrání ani ředitel společnosti Facebook Mark Zuckerberg.

Celá situace přiměla řadu uživatelů detailně si projít nastavení svých profilů na sociální síti Facebook a řady z nich byla překvapena, kolik aplikací má přístup k jejich soukromí. Zároveň jim však oni sami tento přístup umožnili, často nevědomky.

Samotná společnost Apple byla známá tím, že dokáže chránit data svých zákazníků. V poslední době však čelí kontroverzi, když v nedávné době předala správu svého uživatelského úložiště iCloud na území Číny do rukou tamní firmy, jež má dobré vztahy s vládou. Hrozí tak, že data uživatelů, kteří se v Číně zaregistrovali nebo zaregistrují budou neomezeně kontrolována tamními úřady.

Zdroj: appleinsider.com