Ředitelé Facebooku a Twitteru se ohradili proti vyjádření Donalda Trumpa o zavedení cenzury sociálních sítí
Válka, kterou Trump vyhlásil sociálním sítím, zdaleka není omezena jen na poslední útok proti Twitteru. (Nedávno oblíbená sociální síť, v jejímž čele stojí Jack Dorsey, pod jedním z prezidentových příspěvků uvedla poznámku, že jeho tvrzení jsou nepřesná.) Prezident Spojených států se totiž podobně jako nyní již v minulosti pokoušel prosadit regulaci a cenzuru sociálních sítí, jeho návrh však byl zamítnut. V současné době se o totéž pokouší znovu.
Nejen Jack Dorsey však kategoricky odmítá jakoukoli regulaci. Přestože šéf Facebooku, Mark Zuckerberg, je na stejné lodi jako Dorsey a s regulací pochopitelně také nesouhlasí, zdůraznil, že „v této věci“ má Facebook „jinou politiku než Twitter“. Zuckerberg upozornil také na to, že „Facebook by neměl být arbitrem pravdy ohledně toho, co lidé na internetu říkají”. Totéž si navíc myslí i o ostatních sociálních platformách, které by podle něj měly být vším jiným, než soudci toho, co je a není pravdivé. Kromě toho ředitel Facebooku také zmínil, že se domnívá, že jeho sociální síť má na rozdíl od ostatních mnohem blíže k svobodě projevu (konkrétní důkazy ale neuvedl).
Dorsey zareagoval na Zuckerbergova slova a nechal se slyšet, že přestože jeho síť bude i nadále poukazovat na rozporné nebo nepravdivé informace (včetně těch, které se týkají voleb), neznamená to, že to z Twitteru dělá „arbitra pravdy“. Záměrem je naopak vytvořit prostor s co možná největším množstvím různých (i protichůdných) informací tak, aby si uživatelé mohli na daný problém udělat sami názor, a to za pomoci vlastního kritického myšlení. Jako symbolickou odpověď poté Twitter označil stovky dalších tweetů štítky, které poukazují na to, že může jít o sporná fakta, která je nutné ověřit (šlo tedy o stejný typ štítků, který byl použit i u nedávného Trumpova tweetu).
Rozhodně však bude zajímavé sledovat, jak se situace bude vyvíjet a nakolik skutečně zasáhne do svobody projevu (nejen na sociálních sítích), případně bude zase smetena ze stolu. Každopádně může jít o projev některých tlaků, které ve společnosti nemusí být ještě zcela patrné.
Zdroj: engadget.com