Ředitelka YouTube upozorňuje, že YouTube bude muset změnit své služby pokud dojde ke schválení článku 13

Susan Wojcicki ředitelka společnosti YouTube napsala na svém blogu rozsáhlý příspěvek, týkající se připravovaných změn autorských práv na území Evropské unie. Mimo jiné v něm píše, že pro platformu jako je YouTube nebude reálně možné splnit požadavky, které nová směrnice má.

Jedná se už o druhý příspěvek na téma článku 13, který je v současnosti velmi diskutovaným tématem. Jeho znění mění přístup k autorskému právu a podle kritiků by mohlo vést ke konci internetu tak jak jej známe. Provozovatelé stránek, kam nahrávají uživatelé obsah, by za něj byli z hlediska autorského práva plně odpovědní. To se týká nejen celých dílů seriálů nebo filmů (na to má YouTube funkční filtr už dnes) ale i krátkých ukázek, zvuků nebo memů. Pokud by tak uživatel nahrál video, ve kterém pro dramatičnost zazní úryvek z notoricky známé skladby Imperial march, musel by YouTube zaplatit poplatek držiteli autorských práv.

Ředitelka YouTubu namítá, že každou minutu je na server nahráno více než 400 hodin videa a není možné, aby za ně byla společnost YouTube plně odpovědná. Jako příklad použila fenomén Despacito, na jehož konto vznikli tisíce parodií. Podle nových směrnic by Youtube měl platit poplatek za všechny z nich.

Je možné, že by YouTube musel nějakým způsobem na území EU omezit svou činnost, protože poplatky respektive náklady na soudní procesy by byli mimo jeho finanční možnosti. YouTube patří mezi iniciátory akce s hashtagem #SaveYourInternet, pod kterým se řada tvůrců snaží proti nové směrnici bojovat. Podle nich nahrává především velkým studiím, které mají peníze na právníky a malí tvůrci v něm zastání nenaleznou.

Evropský parlament bude situaci projednávat v lednu.

Zdroj: youtube-creators.googleblog.com