Foto: se svolením Renault

Renault posadil svůj 60 let starý automobil na dron a vytvořil z něj létající vozidlo

Zajímavý projekt představila automobilka Renault – svůj kultovní model přestavěla na létající automobil, který vypadá a funguje jako přerostlý dron. Svůj hatchback Renault 4 tak přestavěla na Air4.

Vzhledem k tomu, že šlo o první takový projekt této automobilky, nepřekvapí, že se spojila s miamskou designérskou firmou TheArsenale, aby společně vytvořily obří dron, na jehož střeše je usazena aktualizovaná verze modelu 4. Tento létající automobil byl představen k 60. výročí modelu Renault 4 a má za cíl názorně ukázat, kde by se značka mohla dostat za dalších 60 let.

Díky usazení staršího modelu vozu na konstrukci obřího dronu, vypadá celé létající vozidlo poněkud nezvykle a možná až komicky. Nicméně karoserie je vyrobena z uhlíkových vláken a ukrývá v sobě baterii s kapacitou 22 000 mAh. Tah je 95 kg na vrtuli, což představuje celkovou nosnost zhruba 380 kg.

Řidič do vozu nastupuje nadzvednutím celé karoserie. Air4 dokáže vzlétnout rychlostí až 50 km/h, nicméně společnost rychlost v současné době omezila na 14,5 km/h. Létat pak dokáže rychlostí až 93 km/h. K létání nicméně využíván nebude, od roku 2022 totiž bude vystavován v muzeích – nejdříve v muzeu Atelier Renault v Paříži, později i jinde na světě (např. v Miami, New Yorku či Macau).

Renault 4 byl na trh uveden v roce 1961. Šlo o levné a dostupné vozidlo, jehož se za 30 let prodalo více než 8 milionů kusů ve 100 zemích světa. Vůbec poslední verze tohoto modelu byla vyrobena v roce 1992. Nicméně Renault se nechal slyšet, že v roce 2025 tento model oživí, a to jako Renault 4ever EV – je proto možné, že Air4 nám něco o chystané podobě napověděl.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.