Foto: se svolením MSG Entertainment

Resort Venetian začíná testovat obří LED videokouli

Panoramatu Las Vegas bude brzy dominovat obrovská obrazovka ve tvaru koule. Společnost MSG Entertainment totiž zahájila testování tzv. Sphere, což je sál pro 17 600 diváků poblíž resortu The Venetian. Nejvýraznějším prvkem tohoto sálu je obrovská (157 m na šířku a 112 m na výšku) videokopule s vnitřní 16K LED obrazovkou. Ačkoli i zvenčí je kopule zajímavá, hlavním lákadlem je ponoření do živé zábavy uvnitř. Novinka si klade za cíl učinit revoluci v pořádání koncertů a filmových zážitků, divák by totiž měl zažívat totéž co ve VR s tím rozdílem, že nebude potřeba VR brýlí.

Tvůrci kopule využívají speciální kameru, která vytváří záběry, jež obklopují publikum. K dispozici je také unikátní zvukový systém se 164 000 reproduktory, který dokáže izolovat konkrétní zvuky, nebo je dokonce omezit na určité části publika. V jedné části kopule by tak mohly zaznít například dialogy v jiném jazyce. Stejně jako 4D kina nabízí i MSG Sphere další smyslové zážitky. Asi 10 000 sedadel dokáže navozovat haptické vjemy, chlad/teplo, vítr i vůně.

První představení se v tomto prostoru uskuteční 29. září 2023, kdy zde U2 zahájí 25 koncertů. Představení jsou již nyní vyprodaná, ale vzhledem k jedinečnosti projektu lze očekávat záplavu videí na sociálních sítích. Částečné testování na plátně proběhlo již letos na jaře.

Každopádně to, zda se investice vyplatí, dosud není jasné. Stavba byla zahájena v roce 2019, ale pandemie a technologická složitost zvýšily očekávané náklady na neuvěřitelné 2,3 miliardy dolarů. Není proto jisté, zda se investice včas vrátí, a to i přesto, že jde zřejmě o ideální místo pro konání nejen koncertů, ale i turnajů v elektronických sportech a zápasů v bojových sportech.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.