wikimedia.org

Rival společnosti SpaceX OneWeb vypustil 34 satelitů, do budoucna jich plánuje dvacetkrát více

Společnost SpaceX se svým plánovaným projektem StarLink, jež by měl obsahovat několik tisíc satelitů, spustila závody. Mnoho společností si totiž uvědomilo, že prostor v bezprostřední blízkosti naší planety není nekonečný a brzy bychom se mohly dočkat výrazných omezení v jeho komercionalizaci.

Společnosti SpaceX tak vyrostlo hned několik konkurentů. Jedním z nich je britská společnost OneWeb, která tento týden vypustil 34 satelitů, jež se připojí k rozsáhlé síti, jež bude po svém dokončení obsahovat 648 družic rozmístěných do pravidelné sítě nad povrchem Země. Úkolem tohoto systému bude, stejně jako v případě StarLinku distribuce internetového signálu.

Rozdíl mezi oběma systémy bude především v letové hladině. Raketa Sojuz, vynese satelity do výšky 450 kilometrů kde je vypustil. Satelity nyní stoupají dále do výšky 1200 kilometrů, kde by se měly ustálit na vyšší oběžné dráze. Tato oblast je zatím méně hustě osídlena a není v ní tak pravděpodobná srážka s troskami jiných satelitů.

Pro OneWeb se jedná už o druhou várku satelitů, kterou vypustila. Od 27. února loňského roku má na oběžné dráze svých prvních šest satelitů. Vedení společnosti očekává, že by v letošním roce mohlo vyslat satelity v rámci 22 misí. To by bylo tempo, kterým by mohl OneWeb začít konkurovat systému Starlink. Pro společnost OneWeb by mohla být výhoda, že její systém si vystačí s podstatně méně satelity. Je ovšem otázkou, jaký bude jeho výsledný výkon.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.