Foto: se svolením Boston Dynamics

Robopes Spot nově vidí barevně, podporuje 5G a má vylepšený ovladač

Téměř po dvou letech, co byl robopes Spot uveden do prodeje, získal několik vylepšení, která mají primárně zlepšit uživatelský komfort pro ty, kteří robota ovládají. Spot je nejčastěji přirovnáván ke psovi kvůli své velikosti, chůzi po čtyřech nohách a dřívějšímu omezení, kdy byl schopen vnímat svět pouze černobíle (což je častá mylná představa o reálných psech). A také proto, že často pracuje po boku policistů.

Díky nejnovějšímu vylepšení však pět stereokamer kolem Spotova těla, které slouží k mapování jeho okolí ve 3D, nyní snímá v plných barvách včetně vylepšených hloubkových dat a ostřejšího obrazu.

Kromě toho společnost Boston Dynamics také vylepšila tabletový ovladač robota, který slouží jak k ručnímu manévrování, tak k programování autonomních tras a úkolů. Základem ovladače je nyní tablet Samsung s větším 8palcovým dotykovým displejem, který se může pochlubit osmihodinovou výdrží baterie a vylepšenou odolností, ochranou proti pádu a povětrnostním vlivům, takže jej lze v případě potřeby používat i v dešti. A pro majitele robota Spot, kteří se rozhodli pro kloubové rameno Spot Arm, lze nový tabletový ovladač dále vylepšit nástavcem, který přidává fyzické joysticky a tlačítka, což usnadňuje navigaci pohybů robota a zároveň ovládání jeho ramene a chapadla.

Na záda robota lze umístit další zařízení (např. další senzory, kamery či laserové skenery). Tato zařízení si přitom zákazníci mohou navrhnout sami podle svých potřeb, nicméně společnost Boston Dynamics představila také vlastní vylepšení: Spot CORE I/O zlepšuje schopnost robota „zpracovávat data v terénu pro úkoly včetně inspekce staveniště založené na počítačovém vidění“, a to díky modulu Nvidia Jetson Xavier NX poháněnému šestijádrovým procesorem ARM a specializovaným grafickým procesorem. I/O také konečně přidává konektivitu 5G, čímž zlepšuje schopnost robota bezdrátově sdílet data, která shromažďuje, pokud se pohybuje na místě s přístupem k síti 5G společnosti AT&T. Vylepšena nicméně byla i bezdrátová komunikace v oblastech se špatnou konektivitou.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.