Foto: se svolením Boston Dynamics

Robopes Spot se naučil novým kouskům – naplánuje si trasu a upozorní na potenciální nebezpečí

Robopes Spot společnosti Boston Dynamics se neustále zdokonaluje, díky čemuž se také rozšiřuje okruh oblastí, v nichž ho lze využít. Společnost nyní uvedla, že jej učí novým způsobům chování, a to pomocí nové aktualizace Release 3.0.

Spot by tak měl nyní umět plnit úkoly bez zásahu člověka. Konkrétně dokáže měnit plán naprogramované trasy, a to podle vnějších okolností. Robot se tak například dokáže vyhnout překážce, která na daném místě původně vůbec neměla být.

Po aktualizaci si robot dokáže také vybrat činnosti, kterým se bude věnovat, a na základě toho si naplánuje nejvhodnější trasy na daném místě. Pokud například vyhodnotí, že je zapotřebí odstranit určitou překážku, zvolí nejvhodnější trasu, kterou se k ní dostane.

Nově umí robot také sledovat změny a upozorňovat na potenciálně nebezpečné nebo nestandartní situace, kdy něco není v pořádku. Například pomocí kamer pořizuje snímky svého okolí vždy ze stejného úhlu, díky čemuž pak lze snadno vysledovat případné změny. Stejně tak Spot dokáže průběžně zaznamenávat údaje z nejrůznějších měřidel nebo třeba změny teploty.

Ačkoli uvedená aktualizace nemá pro běžného uživatele žádný význam (tedy pokud si nechce za více než 74 500 dolarů pořídit vlastního Spota). Každopádně je na ní velmi dobře vidět, jak rychle se robopes vyvíjí, a celkově ilustruje, jak mohou podobní roboti pomoci člověku. Se stále rostoucími schopnostmi se z nich totiž stávají velmi užiteční pomocníci při řadě běžných činností, ale i při mnoha nebezpečných situacích.

Zdroj: engadget.com