Foto: se svolením Boston Dynamics

Robot Atlas předvedl další ohromující akrobatické schopnosti

Již v minulosti robot Atlas společnosti Boston Dynamics předvedl neuvěřitelné věci – naučil se efektivnímu překonávání překážek, základům parkouru či tanci. Nyní se společnost pochlubila dalším videem, v němž představila další neuvěřitelné schopnosti tohoto humanoidního robota. Tentokrát musel přemístit tašku s nářadím na vrchol lešení jen za pomoci svých dosavadních schopností.

Ve videu (na konci tohoto článku) Atlas prokázal překvapivou míru předvídavosti, když přesunul a umístil dřevěné prkno přes mezeru, kterou potřeboval na své cestě zdolat nejdříve. Až poté ze země zvedl tašku s nářadím a vydal se na lešení. Vystoupal po schodech, přešel po již zmíněném prkně, vyskočil na vyšší plošinu, s výskokem se otočil na místě a přitom vyhodil tašku na nejvyšší plošinu, kam ji měl dopravit. Poté z plošiny shodil krabici, přes kterou se dostal opět dolů. Vše bylo zakončeno efektním obráceným saltem o 540 stupňů.

„Parkour nás nutí pochopit fyzikální omezení robota a tanec nás nutí přemýšlet o tom, jak přesný a obratný může být pohyb celého těla,” uvedl v tiskové zprávě Robin Deits, softwarový inženýr Boston Dynamics, který se na vývoji Atlase podílí. Dodal, že manipulace, které nyní robota učí, v sobě zahrnuje všechny předchozí schopnosti, kterým se robot již dříve naučil.

Naučit robota dalším schopnostem je však nesmírně obtížné, a je tedy potřeba mít na paměti, že použití robota v reálných podmínkách se jen tak nedočkáme. Nicméně dosavadní demonstrace schopností je natolik působivá, že může být uklidňující vědět, že se společnost Boston Dynamics spolu s dalšími šesti lídry robotického průmyslu zavázala nepoužívat své technologie pro válečné účely.

Zdroj: engadget.com