Robot Blossom odhaluje přátelštější tvář robotiky

Vnímat roboty jako součást domácnosti může být někdy obtížné. I když se jedná o kategorii tzv. společenských robotů, kteří jsou naprogramováni k tomu, aby se chovali jako živé bytosti a učili se Přesto že jsou jejich sociální interakce jsou stále zdokonalovány, jejich designu chybí živost a teplo. Většina z nich je pokryta lesklým plastem, který je sice elegantní, ale odkazuje zároveň k jejich umělosti a sterilitě.

Designér robotů Guy Hofman se to rozhodl změnit a ve spolupráci s kreativním týmem Google ZOO’s pracuje na vývoji robota jménem Blossom. Základem jeho designu jsou přírodní materiály jako vlna a dřevo. Díky užití těchto materiálů je každý robot trochu jiný, působí mnohem autentičtěji a více jako osobnost. Pokud majitel umí háčkovat nebo pracovat se dřevem může si svého robota upravovat podle svého.

Vnitřní systém robota je zkonstruován tak, aby jeho pohyby působili organicky a svým způsobem nepředvídatelně. I to je součást jeho designu. Oproti přesným pohybům ostatních robotů, je jistá nahodilost a ztřeštěnost příjemným osvěžením.

Cílem celého projektu je zkoumat, jestli si lidé dokáží vybudovat k takovémuto typu robota vřelejší vztah. V plánu jsou i studie možnosti užití Blossom jako společníka pro děti s autismem.

Zdroj: http://spectrum.ieee.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.