Robot-dítě pomáhá vědcům zkoumat nečistoty přirozeného prostředí batolat

Věda se někdy ubírá velmi zajímavými cestami a pro svůj výzkum vytváří občas velmi podivné pomůcky. Robot-dítě, pokrytý stříbrnou folií, kterého vyvinuli vědci Univerzity Purdue, vypadá, jako by vylezl z nějaké noční můry, přesto by však měl pomáhat svým lidským protějškům.

Robot-dítě je vlastně svého druhou sonda, která zkoumá prostředí, po kterém se děti běžně pohybují, totiž koberce. Robot byl vytvořen tak, aby co nejlépe simuloval typický batolivý pohyb, při kterém děti využívají především ruce. Při tom děti víří daleko větší množství prachu, mikroorganismů a dalšího drobného smetí, které je v koberci zachycené. Tyto částečky se zpětně zachytávají na těle dítěte, nebo jsou vdechovány.

Malé děti, které se plazí většinou používají k nadechování ústa, která na rozdíl od nosu vdechovaný vzduch nefiltrují. To co dítě vdechne, se mu tedy dostává přímo do těla. Robot je proto vybaven ústy, která simulují vdechování. Vědci poté zkoumají množství a druh vdechnutého materiálu z různých druhů koberců.

Množství a rozmanitost špíny, kterou dítě nadýchá ve svém batolecím věku, když se pohybuje intenzivním plazením, tedy zhruba do roku a půl až dvou let život, ovlivňuje jeho zdravotní stav v dalších letech. Studie prokázaly, že větší množství a vyšší rozmanitost nadýchaných nečistot vede k vyšší pravděpodobnosti alergií astmatu a dalších dýchacích obtíží.

Výzkum zjistil, že při batolení je ve výšce hlavičky dítěte koncentrace nečistot ve vzduchu dvacetkrát vyšší než v místech, kde obvykle dýchají dospělí. Vědci budou dále zkoumat složení bakterií a mikroorganizmů a jejich vliv na formování imunitního systému dítěte.

Zdroj: purdue.edu