Foto: squishyrobotics.com

Robot vyrobený pro zkoumání Marsu pomáhá záchranářům na Zemi

Lehký robot, který je schopen měnit svůj tvar, může být jednoho dne vysazen na Měsíci nebo Marsu, kde by měl lidstvu pomoci při vědecké práci v drsném terénu. Mezitím však jeden takový robot pomáhá záchranářům na Zemi. Zařízení ve tvaru koule dokáže na dálku měřit úroveň nebezpečí a plánovat postup záchranářů předtím, než vstoupí do oblastí zasažených katastrofami, jako jsou lesní požáry, úniky chemických látek, nebo jiné havárie.

“Řekli jsme si, že bychom i na Zemi mohli zachránit nějaké životy,” uvedla Alice Agogino, spoluzakladatelka a generální ředitelka kalifornské společnosti Squishy Robotics, ve svém prohlášení na začátku tohoto roku. V roce 2014 přidělila NASA jejímu týmu 500 000 dolarů na výzkum pohyblivosti robota při použití plynových trysek, které by mohly být využity k tomu, aby se robot mohl jednodušeji pohybovat v náročném terénu.

Robota, který váží méně než 3 libry (1,3 kilogramu), lze připojit ke komerčně dostupným bezpilotním letounům. Například v únoru byl nasazen z dronu, který byl vyslán vyšetřovat následky vykolejení vlaku se dvěma cisternami s propanem ve floridském okrese Manatee. Podle prohlášení společnosti Squishy Robotics robot pomáhal záchranářům při sledování kvality vzduchu.

Robot byl také podroben sérii testů, které měly posoudit jeho odolnost. Robot byl například vyhozen z letadla ve výšce 300 metrů nad zemí, nebo dokonce vystaven výbuchu v testovací komoře. Nejen že robot výbuch přežil, ale po celou dobu testování dokonce přenášel data a video prostřednictvím své kamery.

V minulosti potřebovaly rovery NASA Curiosity a Perseverance složitý raketově poháněný létající jeřáb, který je šetrně spustil na půdu Marsu. Tento nový druh robotů však bude dostatečně odolný, aby přežil shození z oběžné dráhy.

Zdroj: www.space.com