Foto: se svolením Engineered Arts

Roboti společnosti Engineered Arts umí přesvědčivě vyjadřovat lidské emoce

Engineered Arts, britská společnost zabývající se konstrukcí a výrobou humanoidních robotů, nedávno YouTube zveřejnila video, v němž předvádí jeden ze svých nejrealističtějších výtvorů. Robot, který se jmenuje Ameca, v rámci něj předvádí celou řadu neuvěřitelně lidských výrazů obličeje.

Na začátku videa to vypadá, jako by se Ameca probouzela, jelikož její „mimika“ vyjadřuje zmatek a mírnou frustraci. Mezi další emoce, které ve videu předvádí, patří například také údiv (když si Ameca prohlíží své paže a ruce nebo zaregistruje kameru před sebou), na konci videa se robot usměje a k divákům natáhne ruku, jako by je chtěl přivítat. Celé video si můžete prohlédnout zde.

Ačkoli vyjadřování emocí jí jde skutečně skvěle, v ostatních dovednostech prozatím zaostává. Například se neumí žádným způsobem pohybovat a neumí ani mluvit. Nicméně společnost Engineered Arts tvrdí, právě schopnost chůze v budoucnu Ameca určitě získá.

Každopádně Ameca není jediným robotem s ultrarealistickou lidskou tváří této společnosti. Engineered Arts totiž vyvinula také dalšího realistického bota, který se jmenuje Mesmer. Při jeho navrhování společnost použila 3D skeny skutečných lidí, díky čemuž robot získal velmi věrohodnou podobu (například díky imitaci kůže a rysů v obličeji) i mimiku. Jeho výrazy proto vypadají ještě přesvědčivěji než v případě Amecy. Přesvědčit se o tom můžete ve videu na konci tohoto článku.

Vzhledem k tomu, že se společnost Engineered Arts zaměřuje na vytváření humanoidních robotů primárně pro zábavu, Ameca i Mesmer budou pravděpodobně sloužit jako zajímavá atrakce na nejrůznějších akcích (například Ameca bude součástí veletrhu CES 2022).

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.