Robotické rameno Arm-A-Dine je experimentem, který udělá z jídla zábavu

Použití špičkových technologií v inovacích může být smysluplné stejně jako šílené. Do té druhé spadá experimentální projekt Arm-A-Dine, na kterém se podílel tým vědců z Austrálie a Indie. Zkráceně by se zařízení, které konstruktéři vyvinuli, dalo popsat jako robotické rameno umístěné vprostřed hrudníku, které je schopné automaticky krmit svého uživatele.

Nejedná se přitom o pomůcku pro hendikepované lidi nebo pacienty s poruchou příjmu potravy, ale o svým způsobem sociální experiment a hru. Základní myšlenkou celého projektu je fakt, že se dnes lidé na jídlo příliš nesoustředí a nebaví se jím. Naopak jej často považují za ztracený čas a surfují při něm na internetu nebo dělají další činnosti. S tím souvisí i pojem epidemie osamělosti, kterou pro dnešní někdy až přetechnizovanou dobu používají sociální vědci.

Arm-A-Dine totiž není určené pro osamělé jídlo. Rameno vezme kousek potraviny a pak se za pomoci umělé inteligence a rozpoznávání výrazu rozhodně koho nakrmí. Jestli stolujícího, k němuž je připojeno, nebo jeho partnera. Pokud se spolusedící usměje, robot mu jídlo podá, naopak pokud se zamračí, dostane jídlo přímo nositel ramene.

Arm-A-Dine není komerční projekt a omezení hardwaru jsou z videa, na které se můžete podívat pod článkem, zřejmá. Rameno se navíc vždy z bezpečnostních důvodů zastaví zhruba deset centimetrů před obličejem. Stejně tak je pochopitelně omezený typ jídel, které zvládne rameno přenášet. Je to spíš experiment a snaha vymyslet způsob jak by mohlo být jídlo zábavnější. Je také možné, že si tato nebo podobná kratochvíle své příznivce najde.

Zdroj: theverge.com