Robotický dirigent řídil koncert Bocelliho

Dirigování hudebních těles vyžaduje kromě perfektního hudebního sluchu i schopnost dokonalého ovládání rukou, které vykonávají velké množství přesných pohybů. Tyto úkony jsou pro člověka velmi náročné a jejich zvládnutí vyžaduje zkušenosti a trénink. Proto je třeba uznat úspěch švýcarských vědců, kterým se podařilo naprogramovat robota YuMi pro dirigování velkého symfonického orchestru, se kterým vystoupil slavný tenor Andrea Bocelli.

Stalo se tak při závěrečném galakoncertu u příležitosti slavnostního zakončení festivalu robotiky v Pise. Koncert, který představil nejznámější árie italských oper, měl celkem osm částí a YuMi řídil tři z nich. Stal se tak prvním robotem na světě, který zvládne dirigovat oběma rukama. Zároveň šlo o první koncert řízený robodirigentem, který se v Evropě uskutečnil. Až dosud byl jediným robotem schopným vést symfonický orchestr japonský Asimo, jehož první koncert se uskutečnil v roce 2008.

„YuMi se vyznačuje velmi vysokou úrovní plynulosti gest, neuvěřitelnou měkkostí a jemnými nuancemi ve výrazu,” řekl ředitel Verdiho divadla v Pise Andrea Colombini. I přes svou technickou dokonalost YuMi, jehož jméno vzniklo zkrácením výrazů You and Me, však postrádá, oproti svým lidským kolegům, jednu zásadní vlastnost – neumí improvizovat. „Robot zůstává a zůstane jenom pomůckou. Je možné, že v nepřítomnosti dirigenta uskuteční první zkoušku před jeho nástupem,“ dodal Colombini.

Zdroj: ceskenoviny.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.