Foto: Unsplash

Robotický právník měl debutovat u soudu, jeho tvůrci však kvůli tomu pohrozili vězením

Joshua Browder, generální ředitel newyorského startupu DoNotPay, nedávno oznámil, že umělá inteligence, kterou tento startup vytvořil, bude 22. února 2023 v soudní síni zastupovat obžalovaného, který čelí pokutě za dopravní přestupek.

„Přepíšou se dějiny,“ napsal Browder na svém twitterovém účtu. „Umělá inteligence DoNotPay bude někomu šeptat do ucha, co přesně má říct. Výsledky zveřejníme a o další informace se podělíme, až se tak stane,“ dodal.

To, jak si „robotický právník“ u soudu vedl, se ale nejspíš nikdy nedozvíme, protože o několik dní později Browder oznámil, že DoNotPay svůj soudní případ odkládá, jelikož mu státní zástupci z advokátní komory pohrozili vězením, pokud svůj plán uskuteční. Podle některých informací Browderovi hrozilo dokonce šest měsíců vězení. Kalifornská státní advokátní komora sice odmítla o případu DoNotPay hovořit, nicméně uvedla, že má povinnost vyšetřovat případy neoprávněného výkonu advokátní praxe.

Browder původně vytvořil DoNotPay jako bezplatného AI chatbota, který byl naprogramován k tomu, aby zájemcům pomohl sepsat dopisy a vyplnit formuláře pro nejrůznější právní záležitosti. Tento „robotický právník“ je poháněn několika generátory textů s umělou inteligencí (včetně ChatGPT a DaVinci) přeškolenými na znalost práva. Obžalovaný, který by tuto technologii používal u soudu, by na sobě musel mít chytré brýle, které by zaznamenávaly soudní jednání, a také náhlavní soupravu, díky níž by mu umělá inteligence mohla sdělovat, co má odpovídat.

Podle CBS News však technologie není ve většině soudních síní legální. Browder se proto nyní nakonec rozhodl soudní ambice společnosti odložit a zaměřit se na využití umělé inteligence k pomoci lidem v otázkách souvisejících se spotřebitelskými právy. Věří však, že do budoucna by umělá inteligence v soudní síni přece jen mohla být nasazena.

Zdroj: engadget.com