Robotický vysavač jako platný pomocník v domácnosti – jak vybrat ten správný?

Péče o domácnost, zvlášť pokud si obyvatelé potrpí na opravdu vysoký standard čistoty, je běh na dlouhou trať. Proto se hodí mít doma šikovného pomocníka, který dokáže většinu práce odvést za vás, a to doslova.

Robotické vysavače patří v současnosti mezi nejoblíbenější prvky chytré domácnosti, a to především proto, že jsou opravdu užitečné a je jednoduché se s nimi sžít. Nakonec si na nového obyvatele zvykne i většina psů nebo koček. Výhody robotických vysavačů jsou i v tom, že dokáží nejen vysát klasickým suchým způsobem pomocí kartáčů a sání vzduchu, ale také vytírat klasickým mokrým způsobem (většinou tedy bez saponátu).

Jak vybrat ten správný robotický vysavač pro vaši domácnost? Zde je pár rad, zaměřených především na to, jaké funkce je dobré si ohlídat. Robotických vysavačů je totiž na trhu poměrně hodně v různých cenových kategoriích. Pokud hledáte komplexnější testy, z nichž si vyberete ten pravý robotický vysavač s mopem navštivte stránky, které se specializují na testování.

Velmi zásadní vlastností pro pohyb vysavače je přítomnost, respektive absence mapového systému. Levnější vysavače spoléhají na soubor náhodných pohybů nebo na jednoduché předem naprogramované trasy. Díky tomu se nevěnují všem místům rovnoměrně a po přerušení a navrácení do základní stanice se dokáže vysavač vrátit k předchozí práci. Nelze ani vytvářet virtuální zóny, kam by se vysavač neměl vydávat a je nutné použít fyzické nebo jiné překážky. Vysavače vybavené vlastním mapovacím systémem navíc často umožňují označit místo, kterému je potřeba věnovat větší péči.

Otázkou je, nakolik je zásadním údajem výdrž baterie. Pokud necháte vysavač zapnutý přes den, kdy je většina rodiny v práci nebo ve škole, tak vůbec nevadí, že se během své práce dojede několikrát dobít. Obecně ale i tady platí, čím vyšší životnost na jednu návštěvu základní stanice, tím lepší. Mezi další funkce, které by neměly chybět (zvlášť pokud bydlíte v domě s více patry) je detekce schodů – vysavač by díky ní neměl spadnout a poškodit jak sebe, tak podlahu při cestě dolů.