Rolls-Royce představil plány na vývoj leteckých údržbářů budoucnosti – robotických brouků

Známá britská strojírenská společnost Rolls-Royce představila plány na vývoj robotických brouků a hadů, kteří by mohli jednou prohlížet a opravovat motory letadel. Zatím jen na papíře existující technologie, které by v budoucnu mohly významně zrychlit inspekci motorů a snížit náklady na údržbu, byly představeny na mezinárodní letecké přehlídce ve Farnborough. Na projektu, který je součástí konceptu IntelligentEngine, spolupracuje University of Nottingham a Harvardova univerzita.

Miniaturní swarm roboti, měřící v průměru kolem 10 mm, by měli být podle představ inženýrů společnosti umístěni do motoru letadla a pomocí kamery a 3D skeneru umožnit operátorům nahlédnout do jeho útrob a hledat potenciální problémy. Roboti by se mohli dostat do obtížně dosažitelných míst, aniž by se musel motor z letadla vyndávat, jak se to dnes běžně dělá.

Společnost také plánuje vyvinout robota hadovitého tvaru, který by díky svému flexibilnímu tělu mohl dopravovat své robotické kolegy do specifických míst motoru a rovněž provádět kontroly a opravy. Plány počítají i s týmem robotů velikosti tužky, odolných vůči extrémnímu teplu, kteří by uvnitř motoru zůstaly nastálo a nepřetržitě monitorovaly jeho stav. V ideálním případě má jeho inspekce v budoucnosti trvat pouhé hodiny, nikoli dny jako dnes.

Specialista společnosti na technologii křídel James Kell se pro web digitaltrends.com nechal slyšet, že si dovede představit využití těchto technologií i mimo letectví, např. v automobilovém průmyslu. Nevyloučil ani, že by jednou mohly být využitelné také v lékařství, protože většina technologií, které Rolls-Royce používá, prý má své kořeny právě zde.

 

Zdroj: techspot.com, digitaltrends.com