Rolls-Royce úspěšně otestoval autonomní trajekt

Společnost Rolls-Royce ve spolupráci s finskou firmou Finferries podle svých slov jako první na světě úspěšně otestovala plně autonomní převozní loď. Pro strojírenského obra to však bylo jen „zahřívací kolo“ –  jeho hlavním cílem je postavit do šesti let plně autonomní nákladní loď.

Test proběhl před několika týdny nedaleko finského města Turku, vzdáleného necelých 150 km západně od Helsinek. Plavidlo s názvem Falco, dlouhé 53,8 m, bylo vybaveno autonomní technologií Rolls-Royce Ship Intelligence, jejímž srdcem je velké množství kamer a senzorů umístěných kolem lodi, které skenují blízké vody kvůli přítomnosti dalších plavidel. Kromě toho mají na starosti dokovací procedury.

Na cestě od města Pargas k souostroví Nauvo se loď řídila sama, při zpáteční plavbě inženýři z Rolls-Royce otestovali její ovládání na dálku. Přesněji řečeno, zpět do přístavu ji bezpečně navedl operátor ve velicím centru vzdáleném od něj téměř 50 km. Celý test tak proběhl bez jediného zásahu palubního personálu.

Podle Mikaela Makinena, který je v Rolls-Royce prezidentem divize komerčních plavidel, představuje test „obrovský krok vpřed na cestě k autonomní lodní dopravě a potvrzuje přesně to, co jsme říkali v posledních několika letech, a to že autonomní lodní doprava se stane realitou“. Autonomní plavidla by se v představách společnosti měla stát běžným jevem okolo roku 2030.

 

Zdroj: digitaltrends.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.