Foto: NASA

Rover Perseverance operující na Marsu má stejný procesor, jako počítač iMac z roku 1998

Vozidlo rover NASA Perseverance je nejpokročilejším strojem, který se kdy pohyboval po povrchu Marsu. Většina z nás si tak logicky představí, že v takovém stroji musí být použita nejnovější a nejpokročilejší technika. To je jistě v některých ohledech pravda, avšak samotné jádro roveru překvapí. Tvoří jej totiž jednojádrový procesor PowerPC 750pracovní frekvencí 233 MHz, který je tvořený pouhými šesti miliony tranzistorů. Jedná se o v jádru stejný čip, který poháněl iMac Apple Bondi blue z roku 1998.

Důvodem rozhodně není šetření nákladů nebo fakt, že hardwarových komponent je dnes obecný nedostatek. Kdyby konstruktéři NASA chtěli, jistě by měli přístup k nejvýkonnějším čipům současnosti. Jenže oni z praktických důvodů nechtěli.

Hlavní příčinou jsou totiž podmínky na Marsu, které jemné elektronice příliš nepřejí. Atmosféra rudé planety totiž nabízí mnohem menší ochranu před škodlivým zářením a nabitými částicemi. A obecně platí pravidlo, že čím je technologie složitější, tím je náchylnější k možným poruchám. A jako nejvhodnější komponenta pro tyto podmínky byl zvolen právě výše zmíněný procesor. Sonda je má dokonce dva, protože výpočetní jednotka je z pochopitelných důvodů zdvojená.

Ačkoliv vnitřek čipu je podobný tomu z počítače Apple a má podobný výkon, samotný čip shodný není. Liší se totiž ochranné pláště, které jej chrání před zářením a dalšími vnějšími okolnostmi. Právě proto stál jeden čip do sondy Perseverance Rover více než 200 000 $. Nasazení tohoto procesoru proběhlo již několikrát v minulosti a vždy se osvědčil.

Zdroj: theverge.com