Zdroj: youtube.com

Rozhraní Neuralink spojující mozek a počítač má prvního uživatele, je jím prase

Rozhraní Neuralink, jeden z nejambicioznějších projektů technického mága Elona Muska, se dočkalo prvního veřejného představení. A jeho prvním veřejně známým uživatelem se stalo prase. V době prezentace byla samička Gertrude pokusnou uživatelkou Neuralinku dva měsíce a zařízení zpracovávalo situace spojené s jejím rypáčkem. Kdykoliv jím Gertrude do něčeho vrazila, přístroje zaznamenaly nervové vzruchy. Prasata mají přitom velmi složitý mozek, který se v řadě aspektů podobá lidskému.

Prezentace také představila novou podobu zařízení Neuralink. Dřívější modul zavěšený na uchu se změnil na minci podobný senzor připojený přímo na hlavě. Zařízení lze díky podpoře technologie Bluetooth Low Energy spárovat s mobilním telefonem.

Celý systém, jež by se měl v konečné fázi stát rozhraním propojujícím lidský mozek a technologická zařízení, je zatím stále v raném stádiu vývoje. A stejně jako v loňském roce bylo hlavním cílem především celý projekt zviditelnit a rozšířit pracovní tým. Ten má v současnosti přibližně sto členů a Musk doufá, že v konečné fázi vývoje by mohl mít až 10 000 členů.

Cílem projektu je propojit lidský mozek a technologii a dát lidským uživatelům k dispozici možnosti výpočetní kapacity umělé inteligence. Neuralink doposud nebyl testován na lidských jedincích a příslušné úřady v USA jej stále vedou jako průmyslové zařízení. To vše se však podle Muska v nejbližších letech může změnit.

Neuralink rozhodně nebude první společností, která propojí lidský mozek s počítačem. První experimenty tohoto druhu proběhly už v roce 2006. Hlavní předností tohoto projektu by měla být především minimalizace celého řešení.

Zdroj: neuralink.com