Zdroj: flickr.com

Rozpočet senátního výboru pro přistání na Měsíci nestačí požadavkům NASA

Existuje jen málo oborů lidské činnosti, které by byly tak nákladné, jako je zkoumání vesmíru a kosmonautika. V šedesátých a sedmdesátých letech dokázal program Apollo spotřebovat finance v řádech procent hrubého domácí produktu. A o penězích se v souvislosti s vesmírem diskutuje v USA i nyní.

NASA dostala za úkol vrátit člověka na Měsíc, a to v trochu šibeničním termínu roku 2024. NASA byl v rámci tohoto projektu přislíbený nadstandardní přístup k finančním prostředkům. Nyní senátní výbor, jenž má financování projektu v kompetenci, přiřkl NASA jednu miliardu dolarů na vývoj nových přistávacích lunárních modelů. Ty by měly dostat posádku přímo na povrch Měsíce a následně zpátky z něj. NASA ale žádala na projekt 2,4 miliardy dolarů. Reálně hrozí, že by nedostatek financí mohl projekt zpomalit.

Senátní výbor schválil přidělení částky 23,5 miliardy dolarů na všechny projekty NASA. Jedná se o meziroční nárůst 1,75 miliard, ale stále je to méně než 25,2 miliardy dolarů, které požadovala NASA. V posledních letech bylo financování NASA podporované ze strany administrativy prezidentské kanceláře. Původní termín letu programu Artemis byl stanoven na rok 2028, ale právě vedení státu si přálo urychlení celého procesu a NASA na jeho žádost posunula termín na rok 2024.

Přistávací moduly NASA vyvíjí ve spolupráci se společnostmi SpaceX, Blue Origin a Dynetics. Z nich by měla NASA vybrat dvě, které s ní budou pracovat na závěrečné fázi projektu Artemis. Skutečný rozpočet zatím nebyl schválen a jedná se pouze o senátní návrh. V minulosti však často docházelo k opětovnému seškrtávání a je možné, že NASA bude mít na projekt ještě méně peněz.

Zdroj: theverge.com