Foto: Unsplash

Ruská kosmická loď Luna-25 narazila do Měsíce

První ruský pokus o přistání na Měsíci od roku 1976 skončil nezdarem. Deset dní po startu potvrdila ruská státní kosmická agentura Roskosmos, že se její kosmická loď Luna-25 vymkla kontrole a narazila do povrchu Měsíce. “Loď přešla na nepředvídatelnou oběžnou dráhu a přestala existovat v důsledku srážky s povrchem Měsíce,” vysvětlil Roskosmos ve svém prohlášení. Než přiznala havárii, tak organizace o incidentu informovala jako o “abnormální situaci”.

Luna-25 mířila k jižnímu pólu. Cílem bylo najít led a rok analyzovat, jak se tam objevil a zda existuje souvislost mezi ledem na Měsíci s vodou na Zemi. Luna-25 měla také testovat pohonnou techniku a zkoumat regolit (půdu pokrývající měsíční horniny). Podle plánu měla zůstat na oběžné dráze Měsíce pět dní a 21. srpna přistát. Luna-25 pořídila před pádem několik snímků, včetně fotografie Zeemanova kráteru poblíž jižního pólu Měsíce.

Pokud by Luna-25 uspěla, jednalo by se o první vesmírnou loď, která přistála na jižním pólu. Toto prvenství nyní možná připadne Indii. Indická sonda směřující na Měsíc odstartovala 14. července a přistát by měla 23. srpna.

Mise na Měsíc plánuje vícero zemí. Spojené státy plánují měsíc obletět v roce 2024 a o rok později chtějí přistát na povrchu. Mezi další země, které mají aktivní plány na dosažení Měsíce, patří Čína, Japonsko, Mexiko, Kanada a Izrael.

Zdroj: www.engadget.com