Rusko a USA budou spolupracovat na postavení základny na Měsíci

Podle webu popularmechanics.com se ruská kosmická agentura Roscosmos tento týden chystala oznámit partnerskou smlouvu s americkou NASA na vybudování základny na oběžné dráze Měsíce. Nyní obě agentury vydaly prohlášení, podle nějž obě země sdílejí společnou vizi pro vesmírný průzkum, a potvrdily, že budou na vybudování základny spolupracovat.

Země se konkrétně ve svých vyjádřeních zmiňují o předsunuté základně na oběžné dráze Měsíce Deep Space Gateway. Na plánech na její postavení a uvedení do provozu se vedle americké vesmírné agentury podílí i několik společností, např. Boeing. Základna by sloužila jako vesmírný opěrný bod, z nějž by bylo možné posílat lidskou posádku na Mars. Program na vybudování lunárního habitatu má odstartovat v polovině dalšího desetiletí a účast na něm prý zvažují i další mezinárodní partneři.

Ruská agentura ve svém prohlášení nastínila hrubý plán na vytvoření souboru mezinárodních technických standardů pro základny na oběžné dráze Měsíce. Dokovací stanice a systémy podpory života na základně by měly být navržené právě ruskou stranou. S tím má Roscosmos velké zkušenosti – na mezinárodní vesmírné stanici ISS se nacházejí systémy pro podporu života v ruské sekci Zvezda.

NASA se v programu spoléhá na svou na příští rok chystanou (a již tak značně zpožděnou) vesmírnou raketu s názvem SLS (Space Launch System), pomocí níž by se měl tzv. habitat realizovat a který by měl v budoucnu (ne však dříve než v roce 2030) pohánět kabinu s lidskou posádkou Orion směrem na Mars. Problémem však je, že SLS má létat pouze jednou za rok. Zde do hry vstupuje Rusko –  s konstrukcí základny mají pomoci její rakety.

 

Zdroj: endgadget.com, nasa.gov, popularmechanics.com