Foto: Wikimedia

Rusko bude pomáhat NASA s lety na ISS až do roku 2025

Rusko a Spojené státy měly v posledních letech přinejmenším napjaté vztahy. V jednom ohledu však stále spolupracují: dopravují posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Roskosmos, ruská federální kosmická agentura, oznámila, že obě země budou i nadále spolupracovat na společných letech až do roku 2025 (včetně).

Tyto lety zahrnují posádku složenou z astronautů z různých zemí. Roskosmos plánuje mít v ruské sekci ISS vždy alespoň jednoho svého zástupce a v americké sekci alespoň jednoho zástupce NASA. Agentura dodala, že toto rozhodnutí bylo učiněno v zájmu zachování spolehlivosti ISS jako celku. ISS, která byla vypuštěna v roce 1998, je symbolem spolupráce USA a Ruska po skončení studené války a vesmírných závodů.

Tato zpráva následuje po oznámení NASA z dubna 2023, že Rusko zůstane na palubě ISS až do roku 2028. Generální ředitel Roskosmosu Jurij Borisov již dříve uvedl, že Rusko se z ISS stáhne po roce 2024 a zaměří se na vytvoření vlastní vesmírné stanice. NASA se na odchod Ruska připravovala a tyto přípravy zahrnují řadu kroků, od stažení astronautů z ISS až po vymyšlení způsobu ovládání ISS, pokud by jí Rusko odebralo trysky. Americká agentura se zavázala udržovat ISS minimálně do roku 2030.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.