Rusko spustilo na vodu plovoucí jadernou elektrárnu

Rusko spustilo na vodu plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov. Má výkon 70 MW a jejím působištěm se stane Arktida, kde bude od léta příštího roku napájet nejseverněji položené město Ruska Pevek, známé těžbou ropy, a elektřinu též poskytne zařízením na odsolování mořské vody a ropným plošinám.

Loď bude odtažena přes Norsko do Murmanska, kde do jejího reaktoru naloží jaderné palivo, a z Murmanska příští rok do Arktidy. Stavět se začala v roce 2007 a podle neoficiálních zpráv se náklady vyšplhaly zhruba na 14,5 mld. rublů (asi 5 mld. korun). Státní společnost Rosatom, která za projektem stojí, měla původně v plánu naložit reaktor lodi jaderným palivem v Petrohradu a odtud ji poslat do Peveku, nicméně kvůli protestu a petici organizace Greenpeace a některých pobaltských zemí to bude právě v Murmansku, nacházejícím se poblíž hranic s Norskem a Finskem.

Greenpeace a další organizace na ochranu životního prostředí ale i tak dávají najevo, že nepovažují plovoucí jadernou elektrárnu za dobrý nápad. Zejména proto, že se nedokáže pohybovat sama a k přesunu musí využívat vlečné lodě. Podle prohlášení Greenpeace představuje „přesouvání jaderného reaktoru po Severním ledovém oceánu hrozbu křehkému životnímu prostředí, které je již nyní pod enormním tlakem změny klimatu“.

Loď nahradí dosluhující jadernou elektrárnu, která dosud zásobovala elektřinou Pevek i okolí a která má výkon 48 MW. Na palubě lodi jsou ve skutečnosti dva jaderné reaktory a dohromady dokáží vyrobit dostatek elektřiny pro zhruba 100 tisíc lidí.

Akademik Lomonosov není první lodí s jaderným reaktorem na palubě v historii –  mezi roky 1968–1975 používaly USA v Panamě loď MH-1A (Sturgiss), která byla vybavena vodou chlazeným reaktorem o výkonu 10 MW. Zásobovala energií zejména vzdálená, hůře  přístupná místa.

 

Zdroj: endgadget.com, theindependent.co.uk, wikipedia.org