Foto: se svolením Google

Rusko zablokovalo Google News

Ruský regulační úřad Roskomnadzor zablokoval další významnou službu, díky níž tamní obyvatelé mohli získávat informace o dění ve světě – Google News. Zprávy Google přitom fungují tak, že neustále vyhledávají aktuální články od tisícovek vydavatelů a ty ihned nabízejí uživatelům k přečtení. Témata jsou přitom volena s ohledem na zájmy konkrétního uživatele. Pro Rusy, které zajímalo dění na Ukrajině, tak šlo o velmi důležitý informační kanál, z něhož bylo možné získávat čerstvé informace.

Zákaz Google News tedy znamená, že řada ruských občanů bude odstřižena od aktuálních zpráv informujících o dění na Ukrajině. Roskomnadzor uvedl, že blokace byla provedena z toho důvodu, protože služba Google News „poskytovala přístup k četným publikacím a materiálům obsahujícím neautentické a veřejně důležité informace o průběhu speciální vojenské operace na území Ukrajiny“.

Nepřekvapí přitom, že společnost Google podobný krok velmi pravděpodobně očekávala. Již v počátcích ruské invaze na Ukrajinu totiž tento technologický gigant zrušil výplatu reklam z Google AdSense v Rusku. Dalo by se tak říci, že současný krok je ruskou odvetou.

V minulých týdnech přitom Rusko zablokovalo Facebook, Instagram a Twitter. Bude proto zajímavé, jak na současný krok zareaguje ruské obyvatelstvo. Bezesporu jde totiž o další nepříjemný zásah do jejich životů, který může dál nahlodat nedůvěru v to, co se děje a co je ruským občanům oficiálně předkládáno.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.