Rusko zablokuje kvůli šifrování zpráv aplikaci Telegram

Rusko zablokuje v zemi používání oblíbené cloudové messagingové aplikace Telegram. O přípustnosti zákazu rozhodl moskevský soud, když vyhověl návrhu mediálního regulátora Roskomnadzor, který po tvůrcích aplikace požadoval šifrovací klíče ke zprávám. Ti to však odmítli, podle nich to není v jejich moci.

Podle ruských úřadů je přístup ke zprávám nutný z důvodu monitorování potenciálních teroristických aktivit. Společnost Telegram Messenger však namítá, že aplikace byla vyvinuta  tak, aby k šifrovacím klíčům zákazníků neměla přístup ani ona. Společnosti na začátku dubna vypršela lhůta, kdy měla šifrovací klíče úřadům předat.

Tajná služba FSB prohlásila, že aplikace je „preferovanou messagingovou službou pro mezinárodní teroristické organizace působící v Rusku“. Připomněla, že sebevražedný atentátník, který před rokem v petrohradském metru zabil 15 lidí, komunikoval s komplici právě prostřednictvím Telegramu. Podle agentury Reuters je aplikace nicméně hojně používaná ruskou státní správou.

V žalobě Roskomnadzor uvádí, že Telegram „odmítl splnit zákonné požadavky jakožto distributor informací“. Pavel Čichov, který společnost v Rusku právně zastupuje, argumentoval, že oficiální pokus úřadů o zablokování služby v zemi není odůvodněný. Podle něj jsou „požadavky tajné služby FSB, aby společnost poskytla přístup k soukromým konverzacím uživatelů, neústavní, neopodstatněné a není možné jim vyhovět ani po technické, ani právní stránce“.

Aplikace, za níž stojí podnikatel Pavel Durov, je rozšířená nejen v Rusku, ale popularitu si našla např. i mezi uživateli zemí Blízkého východu. Je to z velké části proto, že klade důraz právě na šifrování zpráv a je také zdarma. Služba umožňuje vytvářet skupiny až o 10 tisících lidí a posílat kompletně zašifrované zprávy, dokumenty, videa a fotografie, a to až do velikosti 1,5 GB. Na celém světě ji používá přes 200 mil. uživatelů

 

Zdroj: bbc.com, reuters.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.