Zdroj: pxhere.com

Ruský soud rozhodl, že technologie rozpoznávání obličeje není nepatřičným zásahem do soukromí občanů

Technologie rozpoznání obličejů vzbuzuje dlouhodobě řadu etických i právních otázek. Jedny z těch nejzákladnějších jsou: „Není tato technologie příliš silná?“, „Nevstupuje až příliš do soukromí jedince?“ a také: „Je její použití legální?“.

Na poslední z těchto otázek vynesl tento týden odpověď ruský soud v Moskvě. Ten se postavil na stranu technologie. Podle něj jsou kamery s rozpoznáváním obličeje zcela legální a jejich technologie nijak neporušuje soukromí tamních občanů.

K instalaci více než 105 000 kamer došlo v ruské metropoli v průběhu roku 2019. Podle odhadů tento počin vyšel státní a městskou pokladnu dohromady na 3,3 miliardy rublů, tedy přibližně 50 milionů amerických dolarů.

Systém byl plně v provozu i během probíhajícího soudního stání. V současnosti je podle místních úřadů využíván k zajišťování toho, aby místní obyvatelé dodržovali karanténu a další nařízení spjatá s epidemií koronaviru. V minulosti byl však opakovaně použit například při identifikaci jednotlivců během hromadných protestů a demonstrací.

Žaloba byla podána proti moskevskému ministerstvu technologie (DIT) a stála za ní právnička a aktivistka Alena Popova. Která se zavádění inteligentních kamer snažila opakovaně právně napadnout už v minulosti. Rozhodnutí soudu zklamalo mnoho právníků a aktivistů, jež bojují za občanská práva v Rusku. Podle nich opět dostal přednost systém před občanem jednotlivcem.

Ve většině států je používání systémů podporujících rozpoznávání tváří nelegální. Asi nejvýraznější výjimkou je Čína, která v některých provinciích používá tyto systémy téměř všude. Tamní úřady se proto dočkaly kritiky od celé řady lidskoprávních organizací.

Zdroj: engadget.com