Ruští studenti vyvinuli speciální dron na lov dalších dronů, ve výbavě má brokovnici

Internet je plný bizarních a děsivých videí, některá jsou pravdivá jiná ne. Do kategorie těch druhých zřejmě spadá ruské video, které v posledních dnech koluje sociálními sítěmi. Jeho hlavním hrdinou je netradiční dron v jehož výbavě nechybí brokovnice. Podle videa to vypadá, že spíš než lidé, by se jej měly bát ostatní drony a malá letadla, protože právě na jejich eliminaci je brokovnicový dron navržen.

Podle dostupných informací jej začala vyvíjet v roce 2016 skupina ruských studentů v Moskevském leteckém institutu. Jedním z hlavních problému, se kterou se museli konstruktéři vypořádat, je zpětný ráz, který při výstřelu brokovnice musí nutně vzniknout. Jeho negativní účinky na let se jim podařilo eliminovat tím, že dron střílí „za sebe“ takže využije energii vzniklou při výstřelu k letu směrem dopředu. K vylepšení přesnosti přispěl potom propracovaný stabilizační mechanismus. Nevýhodou střelby za sebe, může být složitější manévrování, jež vyžaduje, aby se dron dostal před svoji oběť.

Brokovnice, jíž je dron vybaven je automatický model Vepr-12, díky kameře jej dokáže pilot relativně přesně zaměřit. Dron svoji akci začíná vertikálním startem a ve vzduchu se dokáže udržet až čtyřicet minut. Podle videa nemá problém zasáhnout a eliminovat cíle o velikosti balónku nebo dálkově ovládaného modelu letadla.

Jedná se o prototyp, který by však v budoucnosti mohl mít úspěch. Drony se stávají čím dál větší hrozbou a obrana proti nim se může stát klíčovou pro civilní i vojenský sektor. Aby bylo jisté, že funguje, bude nutné zapojit více stupňů a jedním z nich by mohly být právě antidrony vybavené střelnými zbraněmi.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.