Zdroj: Unsplash.com

Salvador zavedl bitcoin jako oficiální měnu, první den platnosti zavládl chaos

Dokážeme chápat bitcoin a krytoměny správně? A jaké jsou jejich limity? Právě na tyto otázky odpovídá politický experiment, který zavedl prezident Nayib Bukele ve státě Salvador. Rozhodl se totiž, že špatnou ekonomickou kondici země vyřeší tak, že zavede bitcoin jako oficiální měnu. A problémy se ukázaly už první den platnosti tohoto opatření.

Po zavedení se cena bitcoinu prudce propadla, z 52 000 dolarů za token na 43 000 dolarů. Jednalo se o dosažení nejnižší hodnoty v rámci období jednoho měsíce. Podle opozičních kritiků tak jedna z nejchudších zemí latinské ameriky přišla skokově o více než 3 miliony dolarů.

Další problém se ukázal v souvislosti s digitálními peněženkami. Vláda totiž doporučila pro správu bitcoinů používat aplikaci Chivo. Problém je v tom, že ji nepodporují platformy Apple a Huawei, takže k ní řada obyvatel nemá přístup.

Vláda nabízí každému, kdo bude používat bitcoiny, podporu ve výši 30 dolarů (vzhledem ke stavu ekonomiky země se jedná o poměrně významnou částku). Podle propočtů vedení státu by zavedení bitcoinu mohlo ušetřit 400 milionů ročně na transakčních poplatcích. Světová banka přišla s vlastním výpočtem, jehož výsledkem je 170 milionů dolarů.

Někteří obyvatelé Salvadoru proti zavedení nové měny protestují. Obávají se finanční nestability způsobené rychlými změnami cen Bitcoinu a také možných rizik nezákonných transakcí. Mezi světovými ekonomy převládá názor, že kryptoměny ve své současné podobě nejsou vhodným nástrojem, který by mohl nést ekonomiku konkrétního státu.

Zdroj: bbc.com