Šampion ve hře Go ukončil po prohře s umělou inteligencí kariéru

Lee Se-dol jihokorejský šampion ve hře Go by těžko hledal konkurenta, který by jej dokázal porazit. Tedy minimálně mezi lidmi. Nyní však oznámil konec profesionální hráčské kariéry a to proto, že jej v minulosti porazila umělá inteligence počítače AlphaGo.

Zatímco svět šachů byl umělou inteligencí dobyt už v devadesátých letech o hře Go se předpokládalo, že ji umělá inteligence nikdy neovládne. Tedy alespoň ne natolik, aby porazila nejlepší lidské hráče. To se však v roce 2016 stalo a pro technický svět se jednalo o obrovskou událost. Právě Lee Se-dol byl šampionem, jež si na šikovném algoritmu vylámal zuby.

Lee byl šampionem ve hře Go od roku 2000 a na výzvu umělé inteligence si pochopitelně věřil. O to větší bylo jeho překvapení, když prohrál v poměru 1:4. Po zápase na něm bylo vidět zklamání a několikrát se veřejně omluvil za své selhání.

Profesionální komentátoři se shodli na tom, že partie mistra Lee a AlphaGo patřila mezi nejhezčí v historii. Počítač dokázal překvapit celý herní svět legendárním tahem 37, který všichni považovali za chybu, avšak se ukázalo že šlo o fintu, která nakonec rozhodla celou partii.

Nyní veřejně prohlásil, že od prohry se necítí být ve formě, a ačkoliv může být mezi lidskými hráči nejlepší na světě, je těžké hrát s vědomím, že existuje entita, která jej překonává. Rozhodl se proto ukončit kariéru.

Program AlphaGo se naučila hrát díky studování více než 100 000 profesionálních partií. Později jej porazil jeho nástupce AlphaGo Zero který se naučil hrát hru tak, že hrál partie sám proti sobě. To byl další významný pokrok ve světě strojového učení.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.