Samsung Galaxy Note 8 je na dobré cestě napravit zděděnou reputaci

O značce Samsung Galaxy Note bylo za poslední více než rok hodně slyšet, a to bohužel ne vždy v dobrém. Konstrukce telefonu Galaxy Note 7, respektive jeho vybuchující baterie se postarala o možná největší skandál, jaký doposud otřásl mobilním světem. Firma Samsung měla po sedmičce, kterou nakonec musela úplně stáhnout z prodeje, co napravovat. Nyní přichází s jejím nástupcem, phabletem Galaxy Note 8. Podaří se mu očistit dobré jméno řady?

Řada Galaxy Note má spoustu fanoušků, díky některým specifikům, kterých se drží od počátku. Charakterizuje ji “mamutí” velikost, díky které se začalo o telefonu mluvit jako phabletu, a důraz na ovládání pomocí pera stylus.

Asi největší výzvou pro konstruktéry nového telefonu byla baterie. Vybuchující baterie Galaxy Note 7, která zranila několik lidí a některé letecké společnosti kvůli ní odmítaly tento telefon na palubě, byla pro firmu velmi špatným PR. Ta se rozhodla odpovědět sérií velmi chytrých řešení. Jednak zavedla vícebodovou kontrolu baterie, snížila kapacitu baterie na 3000 mAh, aby ji tolik nezatěžovala, a co je možná nejdůležitější krok, nechala nové baterie instalovat do telefonů Samsung Galaxy S8. Ty se skandálem nikdo nespojoval, a tak si je zákazníci kupovali bez obav. Jejich bezproblémovým používáním pak sami dokázali, že těchto baterií se není třeba bát. A když pak Samsung oznámil, že ten samý typ baterií bude používat i model Note, byl problém vyřešen.

Svou podobou Galaxy Note 8 výrazně nepřekvapil. Má 6,3 palce veliký po stranách zakřivený displej s úzkými rámečky nahoře a dole, a je tak vlastně jen nepatrně větší verzí Galaxy 8, resp. Galaxy 8 plus. Oproti nim má také o 20 g vyšší váhu. K dispozici bude ve čtyřech barevných provedeních: černé, bílé, zlaté a modré, ale některé z nich budou dostupné jen v některých zemích.

V čem už se liší víc, je hardwarové vybavení, v tom je Note lepší než jeho o půl roku starší kolegové. Pohání jej procesor Snapdragon 835 s 6 GB RAM a 64 GB úložného prostoru. Samozřejmostí je rozšíření pomocí paměťových karet.

V čem také zaznamenal Note 8 pokrok, jsou fotoaparáty. Přední má rozlišení 8 MP a světelnost 1,7 f. U zadního fotoaparátu se Samsung konečně odhodlal k duální konstrukci. Ta má snímače o citlivosti 12 MP a světelnost čoček 1,7 f. V nabídce jsou tři volby ohniska – širokoúhlé, základní a dlouhé (teleobjektiv). Obě čočky fotoaparátu nabízejí optickou stabilizaci, což bude možné využít především v horších světelných podmínkách a delší ohniskové vzdálenosti (režimu teleobjektivu). S dvojitým fotoaparátem samozřejmě přichází i nové funkce pro fotografickou aplikaci. Ta umožňuje změnu hloubky ostrosti v postprocesu nebo ukládání fotek z obou čoček jednotlivě – černobílou z jedné, barevnou z druhé i jejich kombinaci.

Samsung také zapracoval na možnostech S Penu, ten reaguje jinak na různé úrovně tlaku, při jeho vytažení se automaticky aktivují poznámky. Nově přibyla možnost zaznamenávat průběh práce na poznámce nebo kresbě a poté to odeslat jako video. Také se zlepšily možnosti překladatelského režimu, kdy zatržené slovo nebo větu telefon přeloží do jednoho z 71 jazyků.

Co by mohlo být trochu problematické, je cena telefonu. Od 15. září bude Galaxy Note 8 prodáván za 930 dolarů. Pokud uvážíme, že S8 Plus je k dispozici za méně než 700 dolarů, vyvstává otázka, jestli dvojitý fotoaparát, o 2 GB paměti více a drobná další vylepšení budou stát za rozdíl obou cen. Přesto si však myslím, že řada Galaxy Note své fanoušky jistě má a na trhu si místo najde.

Zdroj: theverge.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.