Samsung představil nový čipset střední třídy Exynos 9610

Samsung představil nový čipset Exynos 9610, určený pro mobilní zařízení střední třídy. Jedná se o „odlehčenou“ verzi špičkového čipu Exynos 9810, kterým jihokorejský obr osazuje top smartphony mimo americký a čínský trh.

Samsung prostřednictvím čipu přináší na výkon náročné funkce z nejvýkonnějších smartphonů i do zařízení střední třídy. Jde např. o natáčení v módu Slo-Mo v až 480 fps v rozlišení Full HD a nahrávání videí ve 4K ve 120 snímcích. To zní více než slibně – špičkový model Galaxy S9 (postavený na Exynosu 9810) zvládne natáčet videa v HD rozlišení při 960 snímcích, takže novinka výkonem v oblasti zpracování obrazu za svým výkonnějším sourozencem příliš nezaostává.

Čip s sebou přináší i některé chytré fotografické funkce. Používá engine na bázi neurální sítě, který se stará o záležitosti jako např. pokročilá detekce obličeje (detekuje i obličej pokrytý vlasy nebo zakrytý kloboukem) nebo systém smart depth sensing (např. pro skenování obličejů ve 3D). Fotoaparát se chlubí i vylepšeným poměrem signálu k šumu (SNR) a zvýšeným jasem, což přispěje ke kvalitnějším fotografiím za horších světelných podmínek.

Ani výkonem jako takovým by čipset neměl nikoho urazit. Je vybaven čtyřmi rychlými jádry Cortex-A73 na frekvenci 2,3 GHz a čtyřmi úspornými jádry Cortex-A53 na frekvenci 1,6 GHz (stejný procesor používá i nedávno představený čip Helio P60, jen na jiných frekvencích). Součástí hardwarové výbavy je grafický čip Mali G72, který Samsung integruje i do čipu Exynos 9810. (V USA a Číně je to GPU Adreno 630 na čipu Snapdragon 845).

Podle technologického giganta se začne Exynos 9610 masově vyrábět koncem roku. V tuto chvíli tedy není zřejmé, jestli se ještě letos dočkáme prvních smartphonů na něm  postavených. Prvními telefony by mohly být např. nové verze modelů Samsung Galaxy A8 nebo A3 a běžet by na něm mohly i některé tablety střední třídy. Čipu budou konkurovat např. zmíněný Helio P60 nebo Snapdragon 670.

 

Zdroj: techradar.com, samsung.com