Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Samsung S20 Ultra velký telefon s obřím výkonem

9.5

Design

9.0/10

Technická výbava

10.0/10

Systém a softwarová výbava

9.0/10

Fotoaparát a natáčení videa

10.0/10

Plusy

  • špičková výbava
  • vynikající fotoaparát
  • 120 hz displej
  • Podpora 5G

Mínusy

  • Velikost přístroje
  • V základní výbavě nejsou bezdrátová sluchátka
  • Cena přes 35 000

 

O nové generaci vlajkových lodí společnosti Samsung jsme toho napsali mnoho, a měli jsme dokonce možnost se s ní v krátkosti seznámit na vlastní kůži. Nyní se nám naskytla možnost vyzkoušet jednoho z představitelů nejnovější generace telefonů Samsung na trochu déle a lépe jej otestovat. Náš výběr padl na krále nové generace, přístroj Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Zkušenosti s ním si můžete přečíst v následující recenzi.

Obsah balení a první dojmy

Obsah balení nás výrazně nezklamal ani nepotěšil. Kromě telefonu samotného je v něm k dispozici napájecí adaptér s výkonem 25W pro rychlejší nabíjení. Ten je trochu specifický v tom, že jeho port není klasické USB, ale USB-C. Je to proto, že součástí balení je také kabel s porty USB-C na obou koncích. Díky tomu může S20 Ultra rychleji komunikovat s jinými zařízeními, ať už se jedná o PC nebo jiný mobilní telefon. Dále je k dispozici celá dvojice redukcí pro port USB-C.

Co nás trochu zklamalo, byla sluchátka. Jedná se sice o kvalitní špunty značky AKG s drátem a portem USB-C (jackový konektor byste na telefonu hledali marně), ale bezdrátová sluchátka Samsung Galaxy Buds by u prémiového telefonu potěšila více.

Ale pojďme k telefonu samotnému, ten má v podtitulu slovo Ultra, což potvrzuje téměř v každém svém aspektu, a to včetně velikosti a váhy. V redakci jsme se shodli na tom, že jsme už dlouho neměli v ruce tak velký a těžký telefon, jako je právě nadupaná novinka z dílny Samsungu. Pokud tedy pátráte po malém lehkém přístroji, S20 Ultra vás rozhodně nepotěší. Jeho vyšší váha je daní za to, co telefon nabízí. A není toho málo.

Všechna tlačítka jsou umístěna na pravé straně telefonu, počítá se tedy s ovládáním pravou rukou. V ruce sedí jistě, neklouže a je dobře vyvážený. Pokud máte větší ruku, lze palcem dosáhnout i na čtečku otisků prstů skrytou pod spodní částí displeje, pokud ne, budete muset používat druhou ruku nebo si telefon posouvat.

Po designové stránce zaujmou především obrovský přední displej s úhlopříčkou 6,9 palců s přední kamerou v průstřelu na ose telefonu. Na rozdíl od minulé generace vlajkových lodí od Samsungu, kde byl model S10+ vybaven dvojitou přední kamerou, zvolil Samsung v tomto případě návrat k tradici a selfie kameru nechává jednoduchou. Přesahy displeje přes okraj telefonu, které jsou pro řadu S typické, nejsou u letošních modelů tak výrazné.

Druhým na první pohled viditelným prvkem je pak doslova obrovský kamerový modul na zádech telefonu. Ten je poměrně výrazně vystouplý a pro jeho větší bezpečnost bychom doporučovali opatřit telefon pouzdrem nebo obalem, při pádu by totiž mohla být tato část telefonu náchylná k poničení.

Hardware a výbava telefonu

Společnost Samsung udává každoroční trend (na celý následující rok) právě díky svým vlajkovým lodím. A ani letos tomu není jinak. Začněme u výkonu – Samsung S20 Ultra má v jádru stejný čip jako Galaxy S20 a S20 Plus, tedy Exynose 990 (v USA potom Snapdragon 865). Tato výbava svým výkonem přesahuje současné potřeby aplikací i her a je jasné, že telefony S20 vydrží bez kompromisů několik dalších sezón. Verze Ultra je navíc vybavena 12 GB paměti RAM (některé modely pak dokonce 16 GB RAM). I díky tomu přesáhla v testech Antutu hranici 500 000 výkonnostních bodů.

Asi nejviditelněji se proměnil displej telefonu. Tvoří jej OLED panel s rozlišením až Quad HD+ (3200 x 1440 pixelů). Lze předpokládat, že jej uživatelé nebudou volit tak často, protože snížené rozlišení Full HD+ (které je navíc v nastavení telefonu uvedeno jako základní) umožňuje volbu obnovovací frekvence až 120 Hz. Díky tomu je běh telefonu (včetně animací) opravdu mimořádně plynulý. Při nejvyšším rozlišení tato obnovovací frekvence nefunguje (je možné, že to Samsung v budoucnu v rámci některé aktualizace umožní, otázkou pak je, jak by na to reagovala baterie telefonu). Vyšší obnovovací frekvence se pravděpodobně stane jedním z hlavních taháků v oblasti letošních top telefonů.

Tak, jak jsme u Samsungu zvyklí, po zobrazovací stránce je displej opravdu špičkový, nabízí skvělé podání barev, vynikající jemnost i dobrou čitelnost na přímém sluníčku. Potěší také podpora dynamického kontrastů rozsahu HDR 10+.

Pod displejem je ukryta čtečka otisků prstů. Zde se oproti loňsku Samsung viditelně zlepšil, čtečka reaguje velmi rychle a nevyžaduje tak často znovunačtení otisku prstu, jako tomu bylo u modelů řady S10. Je nutné se pouze naučit, kde čtečka na telefonu leží, ale to je otázkou pár dní aktivního používání. Nechybí samozřejmě ani odemykání rozpoznáváním tváře, které je rychlé a přesné, avšak hlavním bezpečnostním prvkem zůstává výše zmíněná čtečka otisků prstů.

Pět hvězdiček u nás získal Samsung Galaxy S20 Ultra za konektivitu, kterou nabízí. Té – už podle názvu telefonu – vládne především možnost připojení k síti 5G. Tuto funkci jsme bohužel nemohli otestovat, neboť jsou tyto sítě dostupné pouze v zahraničí, pokud však počítáte s tímto telefonem jako s investicí do budoucna, určitě tuto funkci využijete. Kromě toho podporuje Samsung S20 Ultra snad všechny myslitelné komunikační formáty v nejnovějších verzích. Nechybí NFC čip, nejnovější standardy Wi-Fi i Bluetooth. Jediné, co by se po stránce konektivity dalo vytknout, je hybridní slot pro druhou kartu SIM. Uživatel si proto musí vybrat, zda využije možnosti zapojení dvou telefonních čísel nebo si rozšíří paměť. Virtuální eSIM karty telefon bohužel nepodporuje.

Kapacita baterie se telefonu rozrostla na 5 000 mAh. Stejně s ní však vzrostla spotřeba, takže při plnohodnotném každodenním používání telefon večer vždy odložíte na nabíječku. Telefon podporuje několik rychlostí drátového nabíjení. Pro tu nejvyšší, která odpovídá nabíjecímu výkonu 45W, však není dodávána nabíječka a zájemce ji musí koupit zvlášť. Samozřejmostí je také podpora bezdrátového nabíjení, a to včetně reverzního systému, kdy telefon může sloužit jako nabíječka například pro chytré hodinky.

Systém a funkce

Systém nové generace Samsungů je postaven na jádru Androidu 10 s nadstavbou One UI 2.1. Tady není Samsungu co vytknout, jen během našeho krátkého testování přišlo několik aktualizací a je vidět, že se Samsung o své telefony vzorně stará. Trochu škoda je, že Samsung garantuje pouze dvě velké aktualizace (tedy přechod na Android 11 a Android 12.), to je – přihlédneme-li k ceně telefonu a konkurenci – přeci jen trochu málo. Je však možné, že tento přístup Samsung ještě změní.

Systém One UI má za sebou přibližně rok aktivního provozu a jeho vývojáři zvládli vypilovat celou řadu detailů. I tak velký telefon, mezi které Samsung Galaxy Ultra rozhodně patří, je díky tomu možné relativně pohodlně ovládat jednou rukou. A jak je u nejvyšší řady telefonů Samsung Galaxy zvykem, ani u řady S20 nechybí podpora připojení DeX.

Velká pochvala pak patří Samsungu za jeho VIP servis, který je s nejvyšší řadou jeho telefonů spjatý. Samsung v něm garantuje lepší záruční podmínky a možnost zapůjčení náhradního telefonu v případě záruční opravy. Na telefon, který může mnohým sloužit jako přenosná kancelář, je tak 100% spolehnutí.

Fotoaparát a kamera

Nepochybně nejvíce se Samsung mezigeneračně proměnil po fotografické stránce. Kamerový modul modelu S20 Ultra můžeme označit za obrovský, skrývá v sobě totiž tři fotoaparáty a ToF senzor. Pojďme si jednotlivé objektivy modulu představit postupně.

Hlavní fotoaparát má vysokou světelnost F1,8 a především 108MPx snímač. Ten se na mobilní poměry pyšní obrovskou úhlopříčkou 1/1.33″ a velikost jednoho snímacího políčka je 0,8μm. Technologie Samsungu využívá spojení devíti těchto pixelů dohromady, takže výsledné fotky mají rozlišení 12MPx a poměr stran 4:3. Při dobrých fotografických podmínkách, které jsou dány především množstvím světla, je možné zapnout poměr stran 4:3H, který umožní fotografovat 108MPx fotografie. Výsledek práce fotoaparátu má pak neuvěřitelných 50 megabajtů.

Druhým z fotoaparátů je pro Samsung tradiční širokoúhlý s ohniskovou vzdáleností, jež je ekvivalentem 13mm. Tento fotoaparát se svými 12 Mpx neposkytuje tak úchvatně detailní fotky jako jeho hlavní kolega, i tak se však jedná o velmi povedený fotoaparát, s nímž vám máloco unikne. Samsung u něj navíc využívá automatickou korekci proti zkreslení soudkovitosti.

Třetím fotoaparátem a jedním z hlavních klenotů telefonu je 48MPx fotoaparát nabízející hybridní optický zoom. Samsung nevyužívá technologii posuvných čoček a periskopu (jako konkurenční Huawei), ale ořez obrazu na čipu. Tato technologie nabízí podle Samsungu ekvivalent desetinásobného zvětšení.

Pokud by vám nestačilo desetinásobné přiblížení, je možné využít tzv. Space Zoom. Tato funkce dokáže kombinací optického, hybridního a digitálního zoomu za pomoci umělé inteligence vytvořit fotky až se stonásobným zvětšením. Zde se však jedná především o číslo, protože takové zvětšení najde využití v reálu málokde. K fotografování s takto vysokým přiblížením je navíc i za dobrého světla nutný stativ. V reálných podmínkách je tato funkce využitelná přibližně do hodnoty 30násobného zvětšení.

Pokud chcete, aby vám nic neuniklo, připravil Samsung režim Single Take (který by se měl objevit také v systémech předchozí generace vlajkových lodí Samsungu). Single Take zaznamená přibližně 15 vteřin nějakého děje (hraní si domácího mazlíčka, skotačení dětí v bazénu nebo třeba tanec) a vybere z toho několik fotografií nebo krátkých videoklipů jako to nejlepší, co se během dané chvíle stalo. Umělé inteligenci se opravdu daří vybrat skutečně atraktivní záběry. Vylepšení se dočkal také noční režim, a to jak při fotografování z ruky, tak ze stativu.

Dalším velkým lákadlem nových Samsungů je možnost natáčet videa až v rozlišení 8K. Při tomto nejvyšším rozlišení je k dispozici stabilizace, avšak efekty nebo autofocus k dispozici bohužel nejsou. Toto omezení platí i pro 4K videa při 60 FPS.

Chybět nemůže ani oblíbený Super Slow Motion režim. Zde paradoxně nejnabitější S20 ultra o něco zaostává za svými méně vybavenými kolegy a dokáže natáčet při HD pouze 480 snímků za vteřinu, a následně za pomoci AI počet snímků zdvojnásobit. Dva zbývající telefony dokáží natáčet přímo 960 snímků za vteřinu, a to i při rozlišení Full HD. Jedná se však o drobnou nedokonalost na pravděpodobně nejlepším fotoaparátu/kameře, jež je v současnosti k dispozici.

Závěr

Samsung S20 Ultra je telefon, který nezná slovo kompromis. Je doslova nabitý nejnovějšími technologiemi a je to na něm po všech směrech znát. Jeho budoucí uživatel se musí připravit na to, že tento telefon je opravdu pořádný kousek, a to i po stránce rozměrů a váhy. Pokud vám však větší telefony nevadí a chcete mít opravdu ve všech směrech to nejlepší, co mobilní trh nabízí, Samsung S20 Ultra vás jistě nezklame.

Cena telefonu je v současnosti 37 490 Kč a je k dispozici ve dvou barevných provedeních – černé a šedé. Vyplatí se sledovat akce společnosti Samsung, které podporují prodej.