Foto: se svolením Samsung

Samsung uvede první 8K širokoúhlé herní monitory

Nyní, když společnost AMD představila grafické procesory Radeon RX 7900, které dokáží zobrazovat video v rozlišení 8K s vysokou obnovovací frekvencí, budou hráči potřebovat displeje, které takové rozlišení zvládnou – a společnost Samsung jim ráda vyhoví. Samsung prozradil, že nová generace modelu Odyssey Neo G9 bude údajně prvním 8K ultrawide herním monitorem. Plného uvedení se dokčáme až na lednovém veletrhu CES. Aby však bylo možné využít potenciál této obrazovky, je potřeba vlastnit grafickou kartu podporující DisplayPort 2.1.

Další monitory s vysokým rozlišením a digitálním rozhraním DisplayPort 2.1 budou od začátku roku 2023 nabízet společnosti Acer, ASUS, Dell a LG. Společnost AMD se zatím nepodělila o další podrobnosti.

Co se týče Samsungu, pravděpodobně půjde o velmi drahý monitor, neboť předchozí generace Odyssey Neo G9 s rozlišením “pouze” 5 120 × 1 440 a obnovovací frekvencí 240 Hz se v současnosti prodává za 2 200 dolarů, tedy necelých 55 tisíc korun. Větší náklady však může představovat počítač připojený k tomuto 8K panelu.

Je tu také otázka samotného herního obsahu. Mnoho i těch nejnovějších her může mít s rozlišením 8K problémy, natož starší tituly. Opravdu potřebujete hrát CS:GO v takovém rozlišení? AMD slíbilo, že některé hry poběží na jeho kartách dobře za pomoci upscalingu, například Assassin’s Creed Valhalla, Death Stranding, Modern Warfare 2 a Uncharted, zatím nicméně není ani jasné, jak dobře bude nativní 8K fungovat. Monitor od Samsungu tak může být spíše investicí do budoucna než okamžitým ziskem nového herního požitku.

Zdroj: engadget.com