Samsung vytvořil chytrou „umělou kůži“. Nahradí v budoucnu chytré náramky?
Klasické chytré fitness náramky by mohla v budoucnu nahradit nositelná zařízení jako ze sci-fi. Společnost Samsung totiž pracuje na vývoji ohebného OLED displeje s monitorem srdečního tepu, který funguje jako umělá kůže – lze jej roztáhnout až o 30 procent.
Ačkoli je tato technologie v rané fázi vývoje, poskytuje přesnější měření než stávající nositelná zařízení (podařilo se mu zachytit 2,4krát silnější signál srdečního tepu ve srovnání s klasickým pevným snímačem). Velkou výhodou je také větší odolnost. Ohebná obrazovka totiž dokáže poskytnout přesné měření i po 1000násobném natažení a smrštění (většina klasických zařízení přitom tak intenzivní namáhání nevydrží).
Aby tým pracující na vývoji tohoto displeje dokázal vytvořit takto elastický displej, nahradil plastový materiál používaný ve stávajících ohebných displejích elastomerem, který se vyznačuje vysokou pružností a odolností. Poté ještě upravili jeho molekulární složení, čímž bylo dosaženo zvýšení odolnosti vůči teplu a zmírnění napětí způsobené napínáním. Speciální materiály navíc umožnily, že ani při pohybu zápěstím nedochází k deformaci pixelů, a tedy ani zobrazovaných hodnot.
Velkou výhodou je také to, že tento ohebný displej se fixuje přímo na kůži uživatele, což umožňuje nepřetržité měření srdečního tepu a dalších hodnot (výsledky jsou přitom velmi přesné). Pohyb zápěstí při měření navíc nezpůsobuje žádné zkreslení.
Samsung je přesvědčen o tom, že tento jeho nový displej bude do budoucna hojně využíván v celé řadě zdravotnických produktů (ať už těch pro profesionální využití, tak těch, které se dostanou k běžným uživatelům). Každopádně prozatím se vývoj tohoto zařízení pohybuje v počátečních fázích a do finální podoby jej čeká ještě dlouhá cesta.
Zdroj: engadget.com