Foto: Waymo

San Francisco žádá regulační orgány, aby zastavily nebo zpomalily zavádění taxíků bez řidiče

Představitelé města San Francisco zaslali dopisy kalifornské komisi pro veřejné služby (CPUC), v nichž žádají o zpomalení nebo zastavení rozšiřování služeb robotických taxíků Cruise a Waymo ve městě, informoval server NBC News. Představitelé sanfranciského dopravního úřadu (SFTA) napsali, že neomezené rozšiřování samořiditelných vozidel by bylo „nerozumné“ vzhledem k nedávným bezpečnostním incidentům, při nichž samořiditelné taxíky blokovaly dopravu či dokonce bránily v průjezdu vozidlům záchranné služby.

Waymo (vlastněná společností Alphabet) a Cruise (vlastněná GM), provozují ve městě taxislužby zcela bez lidských řidičů. V červnu loňského roku získala společnost Cruise povolení zpoplatnit jízdu ve stanovených oblastech města v době od 22:00 do 6:00 hodin. Společnost Waymo má sice povoleno poskytovat jízdy bez řidiče, ale ještě čeká na další povolení, než bude moci jízdy zpoplatnit.

Služby však mají i své problémy. Například malá flotila robotických vozů Cruise v San Francisku náhle přestala fungovat na ulici v městské čtvrti Fillmore a na několik hodin zablokovala dopravu. Národní úřad pro dopravu a bezpečnost také nedávno zahájil vyšetřování vozidel Cruise kvůli prudkému brzdění, blokování dopravy a dalším komplikacím provozu.

Společnost Cruise však zdůraznila, že samořiditelné taxíky byly dosud bezpečné: „Bezpečnostní záznamy společnosti Cruise jsou veřejně přístupné a dokládají, že vozidla ujela miliony kilometrů v extrémně složitém městském prostředí s nulovým počtem zranění nebo úmrtí,“ uvedl mluvčí pro NBC News.

Podnětem k sepsání dopisů mohly být deklarované plány společnosti Cruise provozovat svou službu 24 hodin denně, nikoliv pouze v noci. To jí sice schválil kalifornský úřad pro motorová vozidla, ale stále čeká na povolení od komise pro veřejné služby.

Zdroj: www.engadget.com