Satelit NASA doposud odhalil 2200 objektů, které by mohly být planetami
Hledání planet ve vzdáleném vesmíru je poměrně složité. Důvod je jednoduchý – samy o sobě neemitují světlo nebo jiné záření, a je tedy obtížné je pozorovat. NASA pro jejich vyhledávání vyvinula speciální vesmírní teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Jeho mise začala v roce 2018 a od té doby přinesl data o poloze 2 200 vesmírných objektů, které by s velkou pravděpodobností mohly být exoplanetami.
Ačkoliv se dá předpokládat, že většina z nich bude spíše neobyvatelnými kusy skal, mohou se objevit i světy, které by mohly být alespoň vzdáleně podobné planetě Zemi. TESS překonal očekávání, jež do něj byla vkládána. Očekávalo se totiž, že za první dva roky svého působení objeví 1 600 planet, toto číslo o třetinu překonal.
Některé z nových objevů můžeme označit za velmi neobvyklé. Skalnatá planeta TOI-700 d je vzdálená „pouhých“ 100 světelných let od Země. Planetu LHS 3844 b lze označit jako „horkou super Zemi“ s extrémně blízkou 11hodinovou oběžnou dráhou kolem její hvězdy. Objev označený je jako TOI 1690 b je vzácným pozůstatkem hvězdy označené jako rudý obr, který pohlcoval planety, které kolem něj obíhaly, a TOI 849 b se jeví jako plynný obr, který buď ztratil atmosféru, nebo ji nikdy neměl.
Není zaručeno, že všechny objevy, které TESS učinil, jsou skutečně planetami. Bude nutné věnovat jim dostatečnou dávku pozornosti. Zatím NASA prokázala pouze 120 planet z těch, které TESS objevil, avšak i to je velký pokrok a průzkum dalších stále pokračuje.
Zdroj: engadget.com