Satelity společnosti SpaceX dostaly zelenou k nasazení na nižší oběžné dráze

Federální komunikační komise (FCC) v USA schválila plány společnosti SpaceX na nasazení satelitů Starlink. Ty by se měly pohybovat po nižší oběžné dráze než bylo původně plánováno a jejich úkolem by měl být především přenos vysokorychlostního internetu.

Původní plán společnosti SpaceX bylo vypuštění 4 425 malý satelitů (v dlouhodobém horizontu by jejich počet měl narůst až na 12 000) v hladině 1 110- 1325 kilometrů nad Zemí. Tento plán byl úřady v loňském roce schválen. Na základě zkušebních údajů požádala společnost SpaceX o změnu a možnost nasadit 1 584 satelitů na letovou dráhu 550 kilometrů nad Zemí. Podle argumentů SpaceX by nižší letová hladina snížila latenci na 15 milisekund a sníží celkový nutný počet satelitů.

Proti plánu se postavila konkurenční satelitní internetová společnost OneWeb a satelitní operátor Kepler Communications. Podle nich by nové satelity mohlo způsobit rušení signálu a také by se podle nich mohlo zvýšit riziko kolize.

FCC i přes tyto námitky plány společnosti SpaceX schválila s tím, že bude zajištěno, aby se obavy konkurenčních společností nenaplnili. Plány SpaceX jsou dle nich ve veřejném zájmu. Všechny satelity SpaceX jsou plně manévrovatelné, takže není problém zabránit případné hrozící kolizi. SpaceX se zároveň zavázala k likvidaci satelitů, pokud by došlo k jejich poškození nebo nefunkčnosti.

Internet vysílaný ze satelitů je zajímavým konceptem, který se v minulosti pokusilo realizovat několik společností. Nikdy se jim to však nepovedlo. Společnost SpaceX by se ráda stala jedním z prvních úspěšných řešitelů všech těchto problémů.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.