Saudská Arábie infiltrovala v minulosti Twitter

Server The New York Times zveřejnil v sobotu článek pojednávající o boji saudskoarabského režimu s tamním disentem na platformách jak Twitter. Jednou z obětí této taktiky by také nedáno zavražděný Jamal Khashoggi, v několika posledních měsících musel čelit intenzivní vlně osobních útoků, které se odehrávali právě prostřednictvím sociálních sítí.

V souvislosti s tímto případem se reportérům podařilo odhalit fakt, že v minulosti se podařilo tajné službě Saudské Arábie infiltrovat přímo sociální síť Twitter. Podařilo se jí totiž přimět ke spolupráci Ali Alzabarah, inženýra a zaměstnance Twitteru, který od roku 2013 pracoval na pozici, která umožňovala přímý přístup k uživatelských účtům.

Zatím není jasné od kdy Ali Alzabarah s rozvědkou spolupracoval, ta se o Twitter začala intenzivněji zajímat po roce 2010. V roce 2015 bylo vedení společnosti Twitter upozorněno na podezřelé aktivity svého zaměstnance. Ali Alzabarah byl poslán na nucenou dovolenou a po vyšetření celého incidentu byl propuštěn. Jeho aktivita zasáhla podle společnosti několik desítek jejích účtů.

Twitter k tomu v současnosti nemá co dodat a považuje celou událost za vyřešenou. The Times se podařilo zjistit, že sledované účty patřily akademickým pracovníkům, novinářům a pracovníkům bezpečnosti.

Není jasné, jestli účet Jamala Khashoggiho byl mezi těmi, které byly sledovány ve výše uvedeném případě. Útoky na jeho osobu však ukazují, že režim Saudské Arábie své zpravodajské online aktivity stále rozvíjí a provozuje několik tzv. trollích farem a vyvíjí aplikace, které automaticky obtěžují vybrané uživatele. Twitter minulý týden oznámil, že zablokoval nejméně jeden účet, který automaticky šířil propagandistické příspěvky, jež bagatelizovaly odpovědnost saudskoarabské vlády za smrt Jamala Khashoggiho.

Zdroj: nytimes.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.