Saúdská Arábie udělila občanství robotovi

Saúdská Arábie jako první země na světě udělila občanství robotovi, nikdy předtím AI zařízení tento status nezískalo. Jeho, respektive její jméno zní Sophia a je inteligentním humanoidním robotem vytvořeným společností Hanson Robotics. O svém oficiálním uznání občanem informovala sama během panelové diskuze na konferenci Iniciativy pro budoucí investice v Saúdské Arábii.

Podrobnosti o Sophiině občanství nebyly zveřejněny, není tedy jasné, jestli bude mít stejná práva jako její lidští spoluobčané, anebo jestli Saúdská Arábie vytvoří speciální systém pro roboty. Ten by mohl pracovat na podobném principu jako statut elektronické osobnosti, k jehož vytvoření vyzval letos na začátku roku Evropský parlament. Ten by robotické bytosti přiznal určitou míru práv a povinností.

Sophia je vytvořena tak, aby co nejlépe dokázala ovládat rysy, které jsou podle jejích tvůrců základem lidské osobnosti, tedy tvořivost, empatii a soucit. Její tvář byla vytvořená po vzoru herečky Audrey Hepburn a na tvorbu jejího obličeje byl použitý speciální silikon, který dokáže simulovat lidskou kůži. Právě její obličej je nejdůležitější pro vyjadřování emocí. Pro ukázku jejího umění interakce s lidmi Sophia hrála hru kámen nůžky papír v populární show Jimmyho Fallona. Poté co ho porazila, tak zavtipkovala, že to je její plán, jak vyhladit lidskou rasu. Sophia, respektive její obličej byl také vyfotografován na úvodní stránku exkluzivního módního časopisu Elle Brazil.

To, že k uznání prvního robotického občanství došlo právě v Saúdské Arábii, je logické a paradoxní zároveň. Tamější režim je jedním z nejkonzervativnějších na světě a ženy v něm nemají právo ani řídit auto. Na druhé straně se Saúdská Arábie snaží být na špičce technologického pokroku a stát se zemí rekordů a kuriozit. Nedávno tam byla otestovaná první autonomní helikoptéra na světě, která by v budoucnu mohla sloužit jako taxi.

Zdroj: dezeen.com