Saúdskoarabští vědci vyvinuli kompaktní „robokůži“ na sledování mořské fauny

Akademici z King Abdullah University of Science and Technology v Saúdské Arábii vyrobili kompaktní ultralehkou „robokůži“ na sledování pohybu mořské fauny. Pružná tenká kůže ve tvaru čtverce či obdélníku by zvířeně oproti jiným, podstatně robustnějším řešením neměla při pohybu vadit. Cílem projektu je pomocí takto získaných dat uchovat a zlepšit stav ekologie nejen Rudého moře, ale potenciálně i ostatních vod planety.

Vědci přišli se svou novinkou z jednoduchého důvodu – dosavadní neprakticky těžká monitorovací zařízení nebyla pro zvířata zkrátka příjemné. Projekt vede Muhammad Mustafa Husajn a spolupracuje na něm výzkumný institut Red Sea Research Center.

Kůže používá ohebný silikonový substrát a je navržena tak, aby vydržela zkroucení a tlak vody v rozumné hloubce. Zaznamenává slanost, teplotu vody a vzdálenost pod hladinou, což je možné využít buď ke sledování návyků a preferencí fauny nebo k monitorování vod, v nichž se zkoumaní živočichové pohybují. Kůži pohání baterie z hodinek a podle týmu by po chystané optimalizaci měla vydržet až rok v provozu. Výdrž by mohl eventuálně snižovat přenos dat na velké vzdálenosti, nicméně kůže umí v tuto chvíli posílat informace pouze přes Bluetooth (do vzdálenosti zhruba 9 metrů).

I přes toto (možná jen momentální) omezení má kůže dvě velké výhody – je velmi levná na výrobu (náklady na jeden kus činí pouhých 12 dolarů) a díky své velikosti a supernízké hmotnosti ji v ideálním případě bude možné používat ve velkém měřítku nejen u menších mořských živočichů (krabů apod.), ale také u větších, jako jsou delfíni nebo vybrané druhy žraloků.

Vše bude záležet na výsledcích testování, neboť kůže je stále ve stádiu prototypu. Husajnův tým i proto hledá další vědecké partnery, kteří by mu s testováním (nejprve vybraných menších živočichů) pomohli. O tom, jak projekt pokračuje, se s odbornou veřejností dělí prostřednictvím časopisu Flexible Electronics.

 

Zdroj: techcrunch.com