Foto: Wikimedia Commons

Scarlett Johannsonová podala žalobu na vývojáře aplikace umělé inteligence

Herečka Scarlett Johanssonová podnikla právní kroky proti vývojáři aplikace umělé inteligence za to, že bez povolení použil její podobu v reklamě, informoval server Variety. Dvaadvacetisekundová reklama propagovala editor obrázků s umělou inteligencí nazvaný Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar a údajně v ní byl použit hlas a podoba Johanssonové vytvořená umělou inteligencí.

Reklama ukazuje reálný klip ze zákulisí natáčení filmu Black Widow, v němž Johanssonová říká: “Jak je, lidi? Tady Scarlett a chci, abyste šli se mnou…”. Poté klip přechází na fotografie generované umělou inteligencí a uměle vytvořenou verzi jejího hlasu, který aplikaci Lisa AI propaguje. Pod reklamou je drobným písmem uvedeno: “Obrázky vytvořila Lisa AI.” Podle časopisu Variety zůstává aplikace Lisa AI v App Store a Google Play, ale reklama se již na X neobjevuje.

Johanssonová “řeší situaci právně”, uvedl její právník Kevin Yorn. “Tyto věci nebereme na lehkou váhu,” dodal. Johanssonová má jeden z nejznámějších hlasů v Hollywoodu a je tváří luxusních značek jako jsou Dolce & Gabbana nebo Louis Vuitton.

Ačkoli se z právního hlediska stále jedná o šedou zónu, některé státy v podobných situacích uplatňují zákony týkající se práva na soukromí. Například Kalifornie umožňuje občanskoprávní žaloby za neoprávněné použití něčího “jména, hlasu, podpisu, fotografie nebo podobizny” v reklamě nebo propagaci.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.